alkaida2.jpgTeroristická síť Al-Káida je podle dnes zveřejněné ročenky londýnského Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS), z které cituje agentury ČTK, stále mocná a schopná připravit rozsáhlé koordinované útoky. Novým ohrožením pro bezpečnost světa by se mohly stát změny klimatu, které mohou přinést zvýšené napětí při boji o zdroje a mohly by se stát kritickým faktorem mezinárodní bezpečnosti.

Experti londýnského institutu se ve svě zprávě zaměřili také na americký plán vybudovat na území ČR prvky protiraketového štítu. Členové institutu se nedomnívají, že by se součásti amerického protiraketového systému rozmisťovaly brzy - podle nich je k tomu ještě dlouhá cesta. Konstatovali nicméně na tiskové konferenci, že Rusko kvůli celé záležitosti výrazně stupňuje napětí a Západ na to zatím nereaguje symetricky a spíše se snaží o vysvětlování.

Rusko má prý ke své politice několik důvodů - jednak plány na radar a rakety v ČR a Polsku považuje za porušení slibu, že na území nových členů NATO, které byly po druhé světové válce v jeho sféře vlivu, nebudou rozmístěny žádné nové základny.

A vedle toho, Rusko pod vedením prezidenta Vladimira Putina vede stále sebejistější zahraniční politiku a znovu se chce postavit do role světové velmoci. Putin sám bude příští rok vůbec prvním ruským prezidentem, který odejde z funkce za normálních okolností, a chce skončit jako úspěšný politik a hraje pro domácí i zahraniční publikum.

Al-Káida je prý stále schopna připravit rozsáhlý útok

Pokud jde o Al-Káidu, konstatovali analytici na tiskové konferenci, že má i šest let po útocích z 11. září schopnost připravit a koordinovat rozsáhlé útoky na Západě, a to přesto, že v jejím vedení panují pochybnosti o tom, zda akce 11. září 2001 nebyla taktická chyba.

"Spojené státy a jejich spojenci nedokázali zasadit Al-Káidě smrtící ránu," píše se v ročence, "a naopak se zdá, že ideologie Al-Káidy se zakořenila do té míry, že bude trvat desetiletí, než bude vyvrácena."

Al-Káida dokázala velmi zručně prosadit v islámském světě "jediný pohled", který považuje muslimy za oběti agrese nemuslimů. Proto nestačí jen přesvědčovat muslimy, aby nesahali k násilí, ale je nutno vypracovat jinou ideologii, která by tuto převládající myšlenku nahradila.

USA ve světě ztratily značnou část autority

Institut v ročence rovněž konstatoval, že USA ztratily ve světě velkou část své autority vzhledem k tomu, že ani svou převažující vojenskou mocí nedokázaly stabilizovat Irák. To se ukazuje nejen vnitropoliticky diskreditací politiky prezidenta George Bushe, ale také ve světové diplomacii tím, že USA jsou nyní méně schopny prosadit svou vůli, že některé státy nebo jejich skupiny hledají řešení problémů bez role USA a že se jiné státy - například Írán - osmělují k výzvám, které Washington není s to řešit mimo jiné proto, že je zcela zaměstnán Irákem.

Změna klimatu údajně zasahuje do bezpečnostní politiky

Podle IISS roste ve světě pochopení, že změna klimatu bude mít i bezpečnostní dopady. I když letošní zasedání Rady bezpečnosti na toto téma ukázalo, že je ještě velký počet států, který tuto tezi nepřijímá, podle expertů ústavu se dopady už nyní projevují například v Africe.

Klima podle nich do bezpečnostní politiky zasahuje hlavně tím, že zostří konflikty o zdroje a může vyvolat nové migrační vlny. Ročenka připomněla letošní výrok ugandského prezidenta Yoweriho Museveniho, že globální oteplování je "aktem agrese bohatých proti chudým".

IISS odhaduje pro rok 2008 spíše prohlubování různých ohnisek krizí a napětí. Situaci nepomůže ani to, že až do ledna roku 2009 bude v USA vládnout tým, který připravil USA o část jejich autority a od něhož nelze čekat skutečně účinnou diplomacii.