LAvrov_Rusko_192x128.jpgRusko a Spojené státy se ani dnes nedokázaly shodnout v otázce evropských prvků americké protiraketové obrany. Podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova by prý diskuse o tomto systému byly efektivnější, kdyby Spojené státy zmrazily své plány na vybudování částí systému v Polsku a České republice.

Rusko nemůže přijmout vznik amerického protiraketového štítu v Evropě se "silný antiruským potenciálem", zdůraznil ruský ministr obrany Anatolij Serďukov.

Podle Lavrova existují z ruského pohledu při jednáních s americkou stranou dva hlavní problémy. Prvním je nedostatek shody při hodnocení charakteru hrozeb a rozšíření raketové techniky ve světě, řekl ruský ministr. Rusko odmítá americké zdůvodňování nutnosti radaru v ČR a antiraket v Polsku údajnou hrozbou ze strany Íránu. "A druhý problém - myslíme si, že k tomu, aby byla spolupráce mezi ruskými a americkými specialisty efektivnější, je potřeba zmrazit plány na rozmísťování třetího pozičního rajónu v Evropě," citovala Lavrova agentura ITAR-TASS.

Ustupovat nebudeme, říkají Rusové

Rusko nehodlá ustupovat Spojeným státům v otázkách protiraketové obrany a odstoupení od smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. "V ničem ustupovat nebudeme, protože náš postoj je naprosto jasný jak v otázce protiraketové obrany, tak smlouvy," citovala agentura RIA generálporučíka Jevgenije Bužinského. Šéf oddělení ruského ministerstva obrany zabývajícího se mezinárodními smlouvami to oznámil dnes o přestávce jednání ministrů obrany a zahraničí USA a Ruska.

Robert Gates a Condoleezza Riceová dnes v Moskvě jednali se svými ruskými protějšky Anatolijem Serďukovem a Sergejem Lavrovem především o plánech USA postavit v ČR a Polsku evropský pilíř americké protiraketové obrany.

Se základnou v Evropě nespěchejte, vyzval Putin

putin-192-128.jpgAmerická ministryně zahraničí Riceová a ministr obrany Gates se dnes v Moskvě sešli také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jejich schůzka proběhla ještě před domluveným setkáním obou ministrů se svými ruskými protějšky. Delegace přijela ze Spojených států, aby v Rusku jednala o systému raketové obrany.

USA vyjednávají s Českou republikou o umístění radaru evropské části vlastního protiraketového systému, v Polsku by chtěl Washington zřídit silo s desítkou antiraket.

Rusko proti tomu dlouhodobě protestuje, neboť umístění prvků systému ve střední Evropě vnímá jako porušení strategické rovnováhy a hrozbu vlastním bezpečnostním zájmům. Moskva navíc nevěří americkému vysvětlování, že systém je budován jako obrana proti možné budoucí hrozbě z Íránu. Putin místo toho navrhl společné využívání radarové stanice v Ázerbájdžánu, o kterém nyní Američané s Rusy vyjednávají.

Klíčová je podle Putina spolupráce

"Při těchto složitých rozhovorech počítáme s tím, že nebudete urychlovat vaše dřívější dohody s východoevropskými zeměmi," prohlásil podle agentury ITAR-TASS ruský prezident. Dodal, že Rusko se s USA může časem dohodnout na rozmístění "protiraketových systémů třeba i na Měsíci", ale uskutečnění takové dohody už může být nemožné, protože vojenští představitelé mezitím realizují své vlastní jednostranné plány.

Riceová prohlásila, že Spojené státy se budou snažit překonat rozdílné názory obou zemí na protiraketovou obranu. "Máme společné úkoly, jako je boj s terorismem a snaha o nešíření jaderných zbraní. To je daleko důležitější než případné neshody," prohlásila americká ministryně zahraničí. Šéf Pentagonu Gates uvedl, že Washington je připraven k intenzivnějšímu dialogu s ruskou stranou.

Riceova_Lavrov_jednani_192x128.jpgMinistryně Riceová ale před svým odletem do Moskvy znovu zdůraznila, že USA se navzdory odmítavému postoji Ruska rozhodně nevzdávají svých plánů postavit část své protiraketové obrany v ČR a Polsku. "Jsme přesvědčeni o tom, že českou a polskou základnu potřebujeme... Ale zajímáme se i o další potenciálně vhodná místa," řekla americká ministryně.

Rusko chce pokračovat v likvidaci raket

Putin dnes také oběma americkým ministrům řekl, že Rusko a Spojené státy by měly společně přesvědčit další země, aby se připojily k dohodě o likvidaci raket krátkého a středního doletu. Pokud se tak nestane, bude pro Rusko velmi složité se na takové dohodě dál podílet.

"Podle našeho názoru je potřeba pracovat na tom, aby tato rusko-americká dohoda získala globální charakter, je potřeba přesvědčit další účastníky mezinárodních vztahů, aby přijali stejné závazky jako Ruská federace a Spojené státy," uvedl Putin. Dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu podepsali v roce 1987 prezident USA Ronald Reagan a sovětský lídr Michail Gorbačov.

Ruský prezident dnes upozornil, že závazky dvacet let staré smlouvy platí jen pro USA a Rusko jako nástupnickou zemi Sovětského svazu. "Další státy, na rozdíl od nás, mají právo rozvíjet podobné zbrojní systémy a také je úspěšně rozvíjí," podotkl Putin. Dodal, že doufá v pochopení ze strany Spojených států a ve společnou práci na tom, aby byla dohoda rozšířena o další země.