Incident z konce srpna, kdy nad USA letěl bombardér omylem vyzbrojený raketami s jadernými hlavicemi, způsobil "řetězec chyb". Oznámil to dnes šéf amerického vojenského letectva Michael Wynne, podle něhož šlo o nepřijatelnou, byť izolovanou chybu.

Americká vláda tak poprvé veřejně přiznala, že k incidentu vůbec došlo. V minulosti se vždy držela pravidla nikdy neuvádět informace o umístění jaderných zbraní. Tentokrát však udělala výjimku vzhledem k vážnosti incidentu i jeho významu pro celou zemi, řekl Wynne.

Bombardér B-52 letěl 30. srpna ze základny Minot ve státě Severní Dakota na základnu Barksdale v Louisianě. Během více než tříhodinového letu měl pod křídly šest raket s plochou dráhou letu. Teprve několik hodin po přistání v Barksdale se zjistilo, že byly nedopatřením vybaveny jadernými hlavicemi. Celkem tak byly hlavice nedostatečně zajištěny 36 hodin.

"Řetězec chyb vedl k porušení procedur při nakládání s municí," řekl Wynne po uzavření šestitýdenního vyšetřování, ale zdůraznil, že šlo o bezprecedentní událost. První z řady chyb byla nedostatečná inspekce raket při jejich upevňování na bombardér na základně Minot. Chyby se ale dopustil i personál v Barksdale, kde byl letoun s atomovými zbraněmi na přistávací dráze ještě několik hodin.

Na incident doplatilo několik důstojníků. Velení byl například zbaven velitel páté bombardovací perutě v Minotu. Děláme vše pro to, aby se toto již pokud možno nemohlo opakovat, řekl Wynne.

I když podle odborníků znamenal incident jen minimální riziko, byl natolik závažný, že o něm byli ihned informováni prezident George Bush i ministr obrany Robert Gates.