Změna počasí pomáhá v posledních 24 hodinách v Kalifornii hasičům v boji proti lesním požárům považovaným za nejtěžší v historii tohoto amerického státu. Silný a horký pouštní vítr, který požáry rozdmýchával, ve středu večer výrazně zeslábl a klesly i teploty.

"To nejhorší už máme určitě za sebou," řekl optimisticky starosta San Diega Jerry Sanders listu Los Angeles Times.

Podle aktuálních informací televizních stanic zůstává v oblasti z původních dvaceti požárů 14 aktivních ohnisek. Proti nim bylo masivně nasazeno téměř 9000 hasičů a flotila velkých hasicích letadel.

Na 1600 domů bylo zničeno, ale ustupující vítr dovolil, aby zhruba polovina z milionu lidí, kterým byla nařízena evakuace, se mohlo začít vracet domů. Evakuační střediska ve městech se pomalu vyprazdňují. V největším z nich na stadionu Qualcomm v San Diegu bylo dnes ráno místního času registrováno už jen asi 2500 lidí z původních 10.000. Noc v tomto útulku údajně strávilo jen 300 osob, mezi nimi údajně i městští bezdomovci.

Postižené oblasti navštívil prezident Bush

Do Kalifornie ve čtvrtek dorazil americký prezident George Bush, aby se na místě přesvědčil, že se obyvatelům dostává řádné pomoci. Nejprve obletěl vrtulníkem spáleniště, aby se seznámil s rozsahem katastrofy, která tuto oblast postihla. Poté měl na programu prohlídku předměstí San Diega. Federální agentura pro řízení záchranných prací (FEMA), kritizovaná spolu s Bushem za pomalou odezvu na katastrofu způsobenou před více než dvěma lety hurikánem Katrina, vyslala do okolí San Diega na tisíc svých zaměstnanců.

"Plně chápu, že místní obyvatelé (v jižní Kalifornii) ve svých srdcích prožili velká muka a potřebují vědět, jak mnoho lidí se o ně stará," prohlásil Bush před odletem z Washingtonu.

Požáry si vyžádaly nejméně osm mrtvých a desítky zraněných

Ohnivé peklo si nicméně vyžádalo už nejméně osm lidských životů, 70 lidí bylo zraněno. Shořelo téměř 1500 domů a více než 25.000 budov je stále ještě ohroženo, řekl kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Přes 1700 čtverečních kilometrů proměnily plameny v černou poušť, nad některými oblastmi západního pobřeží se stále drží černá mračna kouře a popela. Největší evakuace v dějinách Kalifornie se dotkla téměř milionu lidí. Škody pojišťovny odhadují na více než miliardu dolarů (19 miliard korun).

Policie vyslala početné posily s cílem zabránit rabování. Kromě toho byla vypsána odměna na dopadení žhářů. Podle zprávy televize CNN byl nejméně v jednom případě požár založen úmyslně. Policie už podle listu Los Angeles Times severovýchodně od Los Angeles jednoho podezřelého žháře zastřelila a druhého zatkla. Kromě toho prý provádí domovní prohlídky.

Požár se stal málem osudným i šesti Mexičanům, kteří ilegálně přešli americkou hranici v oblasti mezi Tijuanou a San Diegem. Po přechodu ale padli do ohnivé pasti, v níž utrpěli zranění. Všech šest muselo být hospitalizováno, nejhůře je na tom dvacetiletý muž, který utrpěl popáleniny druhého stupně po celém těle, potvrdil agentuře AFP mexický konzulát v San Diegu.