Americký Senát většinou hlasů schválil návrh zákona, který rozšíří pravomoci největšího federálního programu na podporu majitelů nemovitostí. Legislativa by měla pomoci hlavně těm, kteří se mohou dostat do problémů se splácením hypotéky a do nepříznivé situace se nedostali jen vlastní vinou.

Nový zákon uvolní podmínky, kterými se řídí Federální úřad pro bydlení (FHA), takže pomoci by se mohlo dočkat asi 200.000 lidí, kterým hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou. Úřad FHA vznikl po Velké hospodářské krizi, která ve 30. letech minulého století hluboce zasáhla celou americkou ekonomiku. Úřad začal fungovat v roce 1934 s cílem pojistit splátky hypoték lidem s nižšími příjmy, kteří by nemuseli dosáhnout na hypotéku. Sněmovna reprezentantů už svou verzi reformy FHA schválila, takže zástupci obou komor se nyní sejdou na společné schůzi, kde si vyjasní rozdílná stanoviska a navrhnou sjednocení návrhu. Teprve pak dostane návrh prezident George Bush, aby ho podepsal.

Stoupenci reformy tvrdí, že plán je možné změnit tak, aby stovkám tisíc vlastníků nemovitostí pomohl udržet si dům či byt i za současné situace na trhu. Od léta se trh bydlení v USA potýká s krizí, která nejvíce doléhá na chudší lidi. "Úřad FHA, který spravuje ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst, může vlastníkům nemovitostí poskytnout spravedlivější, dostupnější a vhodnější alternativy k drahým hypotékám," řekl ministr Alphonso Jackson. Drahé hypotéky spadají do kategorie rizikovějších půjček a mají je hlavně lidé, kteří by si hypotéku jinak nemohli dovolit.