odinga-kena-volby-192-128.jpgVůdce keňské opozice Raila Odinga vyzval v neděli vládu, aby uznala porážku ve čtvrtečních prezidentských volbách, nebo aby povolila přepočítat hlasy. Podle něj vláda v očích obyvatelstva ztratila kvůli volebním podvodům legitimitu. Udělal to ještě před konečným oznámením výsledku voleb.

Předseda Keňské volební komise Samuel Kivuitu uvedl, že byl zvolen dosavadní prezident Mwai Kibaki. Kibaki získal 4,584.721 hlasů, zatímco Odinga 4,352.993 hlasů. Při násilnostech, které sčítání hlasů provázely, bylo zabito nejméně 14 lidí.

Odinga trvá na tom, že zvítězil nad současným prezidentem Mwaiem Kibakim o 38.000 hlasů. "Přeji si, aby prezident Mwai Kibaki uznal a ctil vůli Keňanů a čestně uznal porážku. Nechceme, aby v této zemi nastal chaos," sdělil na tiskové konferenci zjevně vyčerpaný Odinga. Vyzývá k přepočítání hlasů, i když přiznal, že to nevyřeší stížnosti na podvody. 

Kibakiho Strana národní jednoty označila Odingova obviňování za zločin proti demokracii. Proti přepočítání hlasů nemá námitky, protože to podle ní aspoň ukáže na podvody ze strany opozice.

Šéf evropských pozorovatelů Alexander Lambsdorff přiznal, že je kolem sčítání hlasů mnoho otázek. "V mnoha střediscích, kde se počítají hlasy, nedovolili vstup našim pozorovatelům a nesdělili jim ani výsledky," uvedl. Podle pozorovatelů však bylo samotné hlasování spořádané a klidné.

Po celé zemi je v pohotovosti policie, podle jejíchž údajů při sobotních nepokojích zahynuli tři lidé a v neděli další dva. Násilí v Keni vypuklo již několik měsíců před volbami a vyžádalo si stovky mrtvých. Diplomaté upozorňují, že těsné volební výsledky povedou k dalšímu napětí a rabování.

K obnovení klidu a pořádku a k přijetí výsledků čtvrtečních prezidentských voleb vyzvaly v noci na neděli Keňu Spojené státy.

Podle volebního zákona musí vítěz prezidentských voleb získat nejméně čtvrtinu hlasů v pěti z osmi keňských provincií. To má vítězovi zaručit budoucí podporu většiny země.