Bhutto_192x128.jpgPákistánská volební komise odložila oznámení termínu parlamentních voleb na středu. Jeden z jejích představitelů to zdůvodnil tím, že komise musí ještě jednat s politickými stranami. Volby se měly původně konat 8. ledna, ale kvůli vraždě přední opoziční političky Bénazír Bhuttové se uvažuje o odkladu. Jeden z představitelů volební komise řekl dnes agentuře AFP, že volby budou patrně v únoru.

Volby se neuskuteční později než v únoru. Předpokládáme, že budou ve druhé polovině příštího měsíce," řekl činitel. "Chceme, aby odklad byl minimální. Ale volební komise potřebuje rozumné množství času, aby znovu uvedla věci do chodu," dodal.

Odklad voleb je reakcí na čtvrteční vražedný atentát na Bhuttovou. Při následných nepokojích a rabování bylo mimo jiné zničeno více než 40 volebních místností. Násilí, jež po atentátu následovalo, si vyžádalo v Pákistánu více než čtyři desítky mrtvých. Přípravy voleb jsou údajně narušeny zejména na jihu země, odkud Bhuttová pocházela a kde bylo zaznamenáno nejvíc násilností a útoků na volební místnosti. V Karáčí byl přerušen tisk volebních lístků.

Lednový termín nereálný

Zástupce volební komise, která se sešla na mimořádné schůzi, prohlásil, že konečné rozhodnutí o odkladu padne ve středu, až komise vyslechne zprávy o bezpečnostní situaci v jednotlivých provinciích. Násilí, jež následovalo po atentátu na Bhuttovou, si podle dosavadních zpráv vyžádalo v Pákistánu 44 mrtvých.

"Dodržet lednový termín voleb je naprosto vyloučeno. Jenom v provincii Sindh bylo zničeno přes 40 volebních místností. Příprava voleb se zásadně zkomplikovala," citovala svůj nejmenovaný zdroj agentura AFP. Volební lístky se údajně budou tisknout v Islámábádu a v Karáčí. V metropoli už byl tisk dokončen, ale v Karáčí je pozastaven a vážně narušen.

Bhuttová z jihopákistánské provincie Sindh pocházela a tam měla také nejvíc stoupenců. Ona a její Pákistánská lidová strana (PPP) byli hlavními favority voleb. PPP si sice nepřeje odklad hlasování, ale zdroje z okolí rodiny Bhuttových, která stranu stále vede, dnes daly najevo, že "rozumný odklad" by jim nevadil.

Šaríf proti Mušarafovi

Další silná opoziční strana, Pákistánská muslimská liga (PML) Naváze Šarífa původně chtěla volby bojkotovat, ale po Bhuttové smrti názor změnila. Šaríf uspořádal v Láhauru tiskovou konferenci, kde prohlásil, že by se volby měly bez ohledu na smrt Bhuttové konat 8. ledna.

Podle Šarífa by měl prezident Parvíz Mušaraf rezignovat. "To on je odpovědný za všechny potíže v Pákistánu. Tato země hoří. Nikdo z nás si nepřeje, aby se volby konaly po 8. lednu," řekl s tím, že vláda kandidátům nezajišťuje dostatečnou ochranu.

Atentát na Bhuttovou byl spáchán po předvolebním shromáždění v Rávalpindí. Stále ale není jasné, co přesně smrt političky způsobilo. Podle vlády to nebyla kulka atentátníka ani úlomky bomby, která byla po střelbě odpálena, nýbrž smrtelný úder posuvného zařízení střechy automobilu, v němž Bhuttová v okamžiku výstřelu stála.

Lidé z okruhu Bhuttové tvrdí, že politička měla prostřelenou hlavu. Podle lékařské zprávy, z níž vychází vláda, v jejím těle ale nebyla kulka ani úlomky výbušnin. Vláda navrhla exhumaci, což manžel Bhuttové i PPP odmítli.

Pochybnosti trvají

Britská televize Channel4 dnes zveřejnila nové záběry se dvěma údajnými atentátníky. Na jednom z nich je vidět muž zvedající zbraň a mířící z těsné blízkostí na Bhuttovou ve chvíli, kdy politička ještě stála v autě s otevřenou střechou. Je patrné zvednutí vlasů a závoje, jímž měla Bhuttová pokrytou hlavu, což podle agentur mohl způsobit výstřel. Bhuttová se pak zřítila do automobilu, kterým těsně potom otřásl výbuch.

Manžel Bhuttové Ásif Alí Zardárí nedal svolení k pitvě a bez exhumace nebude možné příčiny smrti vyjasnit. Přeje si ale, aby se na vyšetřování smrti jeho manželky podílely OSN a Británie. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyšle jako výraz solidarity do Pákistánu ministra zahraničí. Bernard Kouchner tam má dorazit v úterý.

Po uplynutí třídenního smutku se dnes podle agentury AP život ve většině pákistánských měst vrací do normálu. Klidnější než obvykle zůstává jihopákistánské Karáčí, kde bylo zaznamenáno nejvíc násilí. Mnoho obyvatel je toho názoru, že bude-li dodržen volební termín, získá PPP mnoho hlasů ze soucitu s osudem Bhuttové. Odklad prý naopak pomůže stranám podporujícím Mušarafa.

Neklid v zemi se projevil historickým propadem burzovního trhu. Index burzy v Karáčí spadl o 4,7 procenta, což je jeden z nejprudších propadů za jediný den.