kena-vojaci-192.jpgO zprostředkování mírových rozhovorů mezi znepřátelenými stranami po místních prezidentských volbách v Keni se chce pokusit Předseda Africké unie (AU) John Kufuor. Ten má dnes do Keni přiletět. Násilnosti po oficiálním oznámení znovuzvolení Mwaie Kibakiho hlavou státu zde totiž stále sílí a vyžádaly si už kolem 300 lidských životů. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Vývoj v Keni a okolnosti voleb vyvolaly mezinárodní kritiku. Evropská unie, Spojené státy a Japonsko vyzývají k setkání představitelů znesvářených stran s cílem najít pokojné řešení i k nezávislému prošetření výsledků voleb. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její britský protějšek David Miliband dnes ve společném prohlášení vyzvali místní politické lídry, aby jednali "v duchu kompromisu".

V kostele zapáleném rozvášněným davem uhořely desítky lidí

Zatím k nejhorším zvěrstvům došlo ve městě Eldoret, kde v kostele zapáleném rozvášněným davem uhořelo mezi 35 a 50 osobami včetně žen a dětí. Prudké boje se od víkendu odehrávaly severozápadně od Nairobi, ve městě Kisumu, kde byly zastřeleny desítky lidí. Srážky pokračují i v nairobských chudinských čtvrtích. Podle Červeného kříže vyhnalo povolební násilí v této oblasti z domovů nejméně 70.000 lidí.

Podle oficiálních výsledků zvítězil ve čtvrtečních volbách o vlásek dosavadní prezident Mwai Kibaki, ale opoziční kandidát Raila Odinga trvá na tom, že hlasování bylo zfalšováno. Evropští pozorovatelé voleb v úterý potvrdili, že při volbách nebyla dodržena mezinárodně uznávaná pravidla, a doporučili, aby byly výsledky přezkoumány. Opozice tvrdí, že volby byly zfalšovány až o 300.000 hlasů.

Kibaki a Odinga již vyzvali k zastavení násilí. Opoziční lídr však odmítá s Kibakim jednat do doby, než prezident uzná, že nebyl znovuzvolen.