schwarzenegger192.jpgSpor amerických států s federálními úřady o to, zda mohou stanovovat přísnější limity pro emise u automobilů i nad rámec zákona, má další pokračování. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), která loni v prosinci rozhodla, že jednotlivé státy vlastní přísnější omezení stanovovat nemohou, bude muset svůj postup vysvětlovat u soudu. Stát Kalifornie totiž ve středu na EPA kvůli jejímu rozhodnutí podal žalobu.

 

Kalifornie byla prvním státem, který chtěl začít přísnější emisní standardy uplatňovat od roku 2009. Stejný úmysl poté dalo najevo dalších 16 amerických států. Rozhodnutí agentury EPA ale bylo pro tyto státy i pro ochránce životního prostředí studenou sprchou. Média pak spekulovala o tom, že zákaz přísnějších emisních limitů je vítězstvím lobbingu velkých amerických automobilek. Ty totiž proti dalšímu omezování množství zplodin, které mohou vozidla do ovzduší vypouštět, hlasitě protestují.

 

"(Úředníci EPA) přehlížejí vůli milionů občanů, kteří chtějí, aby jejich vláda přijala opatření v boji s globálním oteplováním," uvedl v prohlášení guvernér Schwarzenegger. "Proto se chápeme své zákonné možnosti a podáváme žalobu, abychom nesprávné rozhodnutí EPA zvrátili," dodal.

 

K žalobě kalifornské vlády by se mohly přidat i další americké státy. EPA (Environmental Protection Agency) je federální orgán, který vypracovává a uplatňuje zákony ochrany životního prostředí, nabízí finanční pomoc, uskutečňuje environmentální výzkum ve svých laboratořích. EPA byla založena v roce 1970 a zaměstnává 18.000 lidí.