Stovky demonstrantů ve Washingtonu požadovaly uzavření americké vojenské věznice Guantánamo na Kubě. Petici se stejným požadavkem předala americké vládě u příležitosti šestého výročí příjezdu prvních zajatců na tuto námořní základnu v rámci boje proti světovému terorismu mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Organizace vyzvala u této příležitostí k sérií akcí ve světě, i v Praze.

Většina demonstrantů přišla k budově Kongresu v oranžových kombinézách, ve kterých je většina lidí, které pro podezření z podílu na terorismu drží USA bez soudního příkazu na Guantánamu. "Zavřete Guantánamo, potlačujte terorismus prostřednictvím justice," skandovali lidé. Šéf AI v USA Larry Cox v projevu odsoudil způsoby výslechů na základně, které označil za týrání.

Petici americké vládě podepsalo podle AI 1200 zákonodárců z celého světa včetně Japonska, Británie a Izraele. Bezpráví se netýká jen vojenské základny Guantánamo. AI prý zná jména nejméně 38 osob, které byly drženy v tajných zařízeních CIA a dosud jsou nezvěstné. "Svévolné a tajné věznění porušuje základní principy lidských práv. Taková nespravedlnost nemá ve 21. století místo," uvedla generální tajemnice organizace Irene Khanová.

Na Guantánamo byli převáženi především zahraniční islámští bojovníci z Afghánistánu. Ještě loni tam bylo kolem 700 vězňů, ale pod tlakem světové veřejnosti i některých vlád americká armáda urychlila výslechy a většinu zadržených propustila, nebo předala justici. Nyní je údajně na Guantánamu kolem 275 vězňů. Ti nejnebezpečnější nosí podle agentury AFP oranžovou kombinézu, ti trochu spolupracující světle hnědou a ti hodně vstřícní bílou.