Americký prezident George Bush dnes prohlásil, že zatím neučinil rozhodnutí o dalším stažení amerických vojáků z Iráku. Sdělil to po schůzce s velitelem amerických ozbrojených sil v Iráku Davidem Petraeusem a americkým velvyslancem v Iráku Ryanem Crockerem na americké základně Arifdžan v Kuvajtu. Tam nejvyšší americký představitel přicestoval po třídenní návštěvě Izraele a palestinských území.

Americká vláda je však podle Bushe vzhledem k "zlepšující se situaci" v Iráku "na dobré cestě" stáhnout ze země do července zhruba 30.000 vojáků, které tam loni vyslala jako posily, napsala agentura AP. Agentura Reuters v této souvislosti hovoří o letošních plánech na stažení asi 20.000 Američanů.

Otázku většího stahování vojáků nechává prezident na posouzení amerických generálů v Iráku. A pokud prý Petraeus zatím nebude chtít poslat domů větší počet Američanů, Bush proti tomu nic nebude mít.

Podle něj však posila desetitisíců amerických vojáků, kteří přišli do Iráku loni, změnila situaci k lepšímu a do země se nyní "vrací naděje". Posily prý zasadily těžké rány zejména teroristické síti Al-Káida. "Musíme udělat všechno, co můžeme, abychom zajistili ještě větší pokrok v roce 2008," řekl Bush, jenž ale v pátek v rozhovoru pro americkou televizní stanici NBC uvedl, že vojenská přítomnost USA v Iráku by mohla trvat ještě dalších deset let.

V Bahrajnu, kam odpoledne z Kuvajtu přiletěl, očekával Bush od arabského spojence především podporu pro svou politiku vůči Íránu. Kromě rudého koberce a přivítání králem šajchem Hamadem bin Ísá Chalífou jej však v hlavním městě Manáma čekaly i tři stovky demonstrantů. Před velvyslanectvím USA mávali iráckými, palestinskými a bahrajnskými vlajkami i obřím plakátem s anglickým nápisem "Agrese proti iráckému lidu je válečný zločin a genocida". Dožadovali se také zrušení americké základny využívané 5. flotilou. Pořádková policie nezasáhla, opoziční demonstrace totiž byla povolena.