bush-iran-raketa-192-128.jpgZa vedoucí zemi podporující terorismus, jejíž aktivity ohrožují bezpečnost celého světa, označil americký prezident George Bush Írán. Řekl to v projevu v metropoli Spojených arabských emirátů (SAE) Abú Zabí, kam v neděli zavítal v rámci své devítidenní blízkovýchodní cesty.

USA a jejich arabští spojenci musejí čelit nebezpečí společně

Bush prohlásil, že Spojené státy a jejich arabští spojenci se musejí spojit a čelit íránskému nebezpečí, než bude pozdě. Írán podle něj podporuje teroristy, podemílá mírové úsilí v Libanonu, posílá zbraně afghánskému radikálnímu hnutí Taliban, snaží se zastrašit sousední země poplašnou rétorikou, vyzývavě vzdoruje OSN a destabilizuje celý region odmítáním otevřenosti ohledně svého jaderného programu.

"(Írán) posílá miliony dolarů extremistům po celém světě, zatímco jeho vlastní obyvatelé čelí doma represi a ekonomický strázním," řekl americký prezident. Obvinil například Írán, že podporuje palestinské radikální hnutí Hamas a že posílá zbraně šíitským radikálům v Iráku.

"Akce Íránu ohrožují bezpečnost všech zemí. Spojené státy proto posilují dlouhodobé bezpečnostní závazky se svými přáteli v Perském zálivu a svolávají přátele z celého světa, aby čelili nebezpečí, než bude příliš pozdě," uvedl.

Palestince vyzval k zavrhnutí extremistů

Zároveň pochválil dosavadní demokratické reformy provedené v zemích Perského zálivu, v nichž vládnou autoritářské režimy. Zopakoval přitom teze ze své agendy svobody, tedy plánu představeného v minulých letech na šíření demokracie po světě. Zdůraznil, že demokracie je jedinou formou vládnutí, která se chová k jednotlivcům s důstojností a rovností, což je právo, jež lidem náleží. Dodal, že zkušenosti ukazují, že demokracie je jediným režimem, který přináší mír a stabilitu.

Palestince vyzval Bush k zavrhnutí extremistů, aniž se ale výslovně zmínil o Hamasu, který před měsíci ovládl pásmo Gazy. Prohlásil, že důstojnost a svébytnost, na kterou mají právo, drží pevně v rukou.

"Tato nová éra se buduje s vědomím, že moc a důvěra musejí být uplatňovány v souladu s těmi, jimž se vládne," řekl dále Bush. Prosazování demokracie a svobody je podle něj základem zahraniční politiky jeho vlády a je rozhodující pro bezpečnost USA.

"Spojené státy neusilují o území. Usilujeme o sdílenou bezpečnost prostřednictvím vaší svobody. Jsme přesvědčeni, že stabilita se může dostavit jen díky svobodnému a spravedlivému Blízkému východu, kde jsou extremisté na okraji společnosti," dodal.

Vyzdvihl demokratické reformy v Iráku

Bush vyzdvihl demokratické reformy v Iráku. "Vybrali jste si demokracii a pevně stáli na svém," obrátil se na Iráčany. "Teroristé a extremisté nemohou zvítězit," dodal.

Bushovy výroky o přednostech demokracie podle agentury AP ovšem zazněly ve Spojených arabských emirátech, tedy v zemi, kde se veškeré rozhodování prakticky soustřeďuje v rukou šlechtické elity. Miliony cizineckých pracovníků tam mají jen omezená zákonná a občanská práva. Nemohou například protestovat proti pracovním podmínkám a nemají nárok na místní občanství.

Některé organizace hájící lidská práva obviňují úřady SAE, že tolerují až částečné otroctví, když dělníci z chudých zemí, jako je Srí Lanka, jsou nuceni splácet dluhy prací a jejich pasy jim jsou zabavovány. Činitelé v emirátu Abú Zabí a sousedním Dubaji tvrdí, že nicméně přijímají pomalu kroky ke zlepšení demokratických a pracovních práv. V roce 2006 směli v zemi vůbec poprvé občané zvolit orgán, který poskytuje rady místní vládě. V zemi, kde jsou domorodí obyvatelé ale velmi dobře hmotně zajištěni, není ani tlak na volby a změny ve správě vzhledem k převládající spokojenosti nejsou patrné, upozorňuje AP.