Voliči v americkém státě Jižní Karolína dnes začali hlasovat v republikánských primárkách. O několik hodin později se k nim připojí aktivisté demokratů i republikánů ve státě Nevada na západě USA, kteří budou vybírat svého prezidentského favorita při stranických shromážděních. Podle průzkumů by dnešní hlasování měla být vyrovnaná - stejně jako celý dosavadní souboj o prezidentskou nominaci v obou táborech. Výsledky se čekají v neděli nad ránem středoevropského času.

john-mccain-192-128.jpgV Jižní Karolíně se na senátora Johna McCaina dotáhl bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee. Podle průzkumu Zogbyho institutu by pro McCaina bylo 27 procent dotázaných, zatímco pro Huckabeeho 26 procent. Za nimi následují bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney s 16 a někdejší senátor a herec Fred Thompson s 12 procenty.

Zatímco Huckabee vyhrál v Iowě, McCain v New Hampshiru a Romney v Michiganu, Thompson zatím úspěchu nedosáhl. Pokud neuspěje ani v Jižní Karolíně, předpokládá se, že to bude znamenat konec jeho kandidatury.

Bude se opakovat historie?

Od roku 1980 vítěz republikánských primárek v Jižní Karolíně nakonec získal prezidentskou nominaci. Mitt Romney i tak ale Jižní Karolínu do značné míry pominul a v pátek vedl kampaň v Nevadě.

V tomto státě na západě USA se ale soustředí hlavní pozornost na demokraty. Podle Zogbyho průzkumu tu senátorka Hillary Clintonová vede s 45 procenty před Barackem Obamou, kterého podpořilo 39 procent dotázaných. Bývalý senátor John Edwards má jen šest procent.

Výsledek nevadských stranických shromáždění však ovlivňuje nejistota o účasti, protože v tomto relativně časném termínu se konají poprvé. V roce 2004 přišlo hlasovat jen 9 000 demokratů.

Kandidáti o ekonomice

Kandidáti se ve svých vystoupeních v obou státech zaměřovali především na ekonomiku, která se stává hlavním námětem kampaně. Clintonová také v pátek kritizovala rozhlasové spoty ve španělštině, které ji v Nevadě obviňovaly z toho, že nerespektuje Hispánce.

Vyzvala Obamu, aby tuto "nestoudnou a urážlivou" předvolební reklamu odsoudil. Obamova kampaň to odmítla s tím, že nemá vliv na spoty, které zadává někdo jiný, v tomto případě odborový svaz. Hispánci, kteří tvoří v Nevadě početnou menšinu, budou hrát zřejmě při dnešním hlasování důležitou úlohu.

Clintonová a Edwards se také pustili do Obamy, který při jednom vystoupení ocenil někdejšího republikánského prezidenta Ronalda Reagana.

Příprava na "superúterý"

Po dnešním souboji se republikánští kandidáti zaměří na primárky 29. ledna na Floridě a demokraté na Jižní Karolínu, kde budou primárky 26. ledna. Obě strany pak čeká 5. února "superúterý", kdy se bude hlasovat ve 22 státech.

Hlavu státu budou Američané volit v listopadu. Nynější republikánský prezident George Bush se už po dvou funkčních obdobích nemůže o úřad ucházet.