Americký ministr spravedlnosti Michael Mukasey se dostal do střetu se senátory kvůli tomu, že odmítl hovořit o tom, zda kontroverzní metoda výslechu zvaná waterboarding je legální. Stejně tak uvedl, že americká ústřední zpravodajská služba (CIA) by ji mohla opět použít.

waterboarding-192.jpgPři waterboardingu je vyslýchaný připoután k šikmé dřevěné desce hlavou dolů, přes hlavu má látku nebo igelit a vyslýchající mu lijí vodu na hlavu a vyvolávají v něm dojem, že se topí. CIA používala podle amerických médií této metody, kterou řada mezinárodních organizací označuje za mučení, v začátcích boje s terorismem po 11. září 2001. Americká armáda její užívání zakazuje.

CIA tuto metodu nyní nepoužívá

Mukasey v soudním výboru Senátu ve středu pouze potvrdil, že CIA tuto metodu nyní nepoužívá, a proto se nebude vyjadřovat k tomu, zda je legální. Kdyby ji CIA měla opět použít, ministr spravedlnosti by rozhodl o její legalitě a musel by jí schválit i prezident, ujišťoval v soudním výboru Senátu Mukasey. "K těmto krokům vůbec nemusí dojít, ale pokud ano, budu o tom tento výbor informovat," dodal.

Mukaseyho odpovědi především demokratické senátory neuspokojily. Zatímco předseda výboru Partick Leahy řekl, že je v sázce morální autorita USA, Edward Kennedy se Mukaseyho zeptal, zda by považoval waterboarding za mučení, kdyby je sám podstoupil. "Řekl bych, že ano," připustil ministr, ale zdůraznil, že v tomto směru se názory výrazně liší.

Senát v listopadu jen těsně Mukaseyho potvrdil do funkce ministra spravedlnosti. Řada demokratů tehdy hlasovala proti němu právě proto, že se odmítl vyjádřit k tomu, zda považuje waterboarding za mučení a zda tedy porušuje americké právo.