Bývalý britský ministerský předseda Tony Blair se může stát nejbohatším bývalým premiérem. Na rozdíl od svých mnoha předchůdců totiž po odchodu z britské politiky nijak nezpomalil tempo - je mírovým vyslancem pro Blízký východ, má smlouvu na knižní vydání pamětí, je poradcem přední americké banky a přední švýcarské pojišťovny, je velmi žádán jako řečník. V součtu to dělá podle odhadu britského tisku ročně více než sedm milionů liber, tedy 240 milionů korun.

Bývalý premiér bude poradcem předních finančních institucí

blair_tony_192x128.jpgV posledních několika týdnech oznámila americká banka JP Morgan Chase, že Blair bude jejím poradcem v politických a strategických otázkách. Před několika dny oznámila švýcarská společnost Zurich Financial Services, že Blair bude jejím poradcem ohledně klimatických změn a dalších strategických záležitostí. Pojišťovny se o změny klimatu stále více zajímají, protože to přímo ovlivňuje jejich výnosy.

Blair nevyloučil, že má kapacitu přijmout ještě několik podobných jmenování. Říká se, že vedle toho ještě připravuje nadaci, která by měla prosazovat porozumění mezi různými náboženstvími. Navíc se spekuluje o tom, že by mohl kandidovat na prvního prezidenta Evropské unie.

Blair vzbuzoval u svých spolupracovníků vždy respekt tím, jak dokázal rychle přijímat informace a dospět k jasné analýze problému. Ani jako soukromník není bez spolupracovníků. Jako blízkovýchodní vyslanec má k dispozici 12 lidí v Jeruzalémě a kromě toho má v Londýně osobní osmičlenný štáb.

Přijetí nabízených míst mu musel schválit speciální výbor vlády

blair_louceni_192x128.jpgO většině jeho finančních operací nejsou zveřejňovány žádné informace. Ví se, že se po odchodu z Downing Street nastěhoval do domu na prestižní londýnské adrese za 3,5 milionu liber, který byl značně nad jeho možnostmi výdělku jako ministerského předsedy, i když je nutno vzít v potaz, že jeho žena Cherie jako prominentní právnička vydělávala po celou dobu jeho politické kariéry více než on. Smlouva na paměti zní na 5,8 milionu liber a zhruba půl milionu liber vydělává jako řečník. Šesticiferná částka tvoří jeho odměnu jak od JP Morgan Chase, tak od pojišťovny Zurich.

Před tím, než Blair přijal nabízená místa, musel mu je schválit speciální výbor britské vlády, který projednává takovéto nabídky pro bývalé členy vlády a vysoké státní úředníky v období prvního roku po odchodu z funkce. Blair má mezi podmínkami, že nesmí s nikým z britské vlády a státní správy až do července jednat o bankovnictví nebo změnách klimatu. Nesmí také svým zaměstnavatelům předat žádné informace, k nimž se dostal jako ministerský předseda. Ty také nesmí zveřejnit ve svých projevech.