radar-ebr-192-128.jpgMinistři obrany zemí Severoatlantické aliance se koncem týdne v litevském Vilniusu budou zabývat i otázkami protiraketové obrany včetně plánů USA umístit v Česku a Polsku jejich základnu. Žádný výrazný pokrok na čtvrtečním a pátečním neformálním jednání, kterého se zúčastní i zástupci Ruska, však nelze zřejmě očekávat.

USA chtějí v Česku umístit radarovou část své základny a v Polsku desítku antiraket. Proti se však ostře staví zejména Rusko, které hrozí, že v případě vybudování základny přistoupí k "adekvátním protiopatřením".

Některé státy NATO a EU i někteří z českých kritiků plánů Washingtonu v minulosti uvedli, že případná základna by měla být začleněna do protiraketové obrany NATO.

NATO čeká na výsledky analýz

"Myslím, že nyní je ještě příliš brzy na to hovořit o nějakém případném pokroku... avšak tato otázka ve Vilniusu určitě projednávána bude," řekl jeden z čelných představitelů NATO pod podmínkou anonymity na dotaz, zda se o protiraketovém deštníku bude v Litvě hovořit.

Dodal také, že aliance zatím čeká na výsledky expertních analýz, které by měly vnést jasnější světlo do otázky, jaké oblasti by systém přesně pokrýval. Případnou politickou podporu americkým plánům na základnu ve střední Evropě by tak mohl dát spíš až summit NATO, který se uskuteční počátkem dubna v Bukurešti.

Na setkání, kterého se zúčastní za Českou republiku ministryně obrany Vlasta Parkanová a její první náměstek Martin Barták, se kromě protiraketové obrany bude hovořit například také o situaci v Afghánistánu, Kosovu či problematice obrany před kybernetickými útoky.