Ruským a americkým ministrům zahraničí a obrany se ani v úterý nepodařilo dosáhnout dohody v otázce plánů USA na vznik prvků protiraketového systému v České republice a v Polsku. Po šestihodinovém jednání v Moskvě to novinářům řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. USA podle něj i nadále chtějí vybudovat radar v českých Brdech a silo s antiraketami v Polsku.

"Rusko i USA mají zájem na řešení tohoto problému na rovnoprávných základech, především v rámci spolupráce našich zemí a Evropy," řekl Lavrov agentuře ITAR-TASS. "Američané předložili Rusku několik významných a seriózních návrhů," podotkl ruský ministr zahraničí.

Podle zdroje agentury Interfax přivezli američtí ministři zahraničí Condoleezza Riceová a obrany Robert Gates "určité návrhy, včetně těch, které se týkají strategického dialogu mezi Ruskem a USA". Otázky protiraketové obrany mezi ně patří, dodal zdroj. Ruskou stranu na jednáních zastupovali ministr zahraničí Sergej Lavrov a ministr obrany Anatolij Serďukov.

Ministři také oznámili, že Rusko a Spojené státy chtějí vytvořit společný dokument, který by dal právní rámec všech prvků další spolupráce a který by zahrnoval všechny oblasti dvoustranných vztahů. "Domluvili jsme se, jaké prvky v dokumentu budou. Mluvíme o tom už několik let," řekla Riceová.

"Uspokojivý posun"

Ruská média spekulují, čeho se týkaly nové americké návrhy. Deník Kommersant například napsal, že USA by mohly nechat radar v ČR a silo s antiraketami v Polsku nedostavěné do té doby, než získají hodnověrné zpravodajské informace o reálné hrozbě raket z Íránu.

Podle Gatese je ale z amerického pohledu míč na ruské straně hřiště. USA loni v říjnu přišly s několika návrhy, které měly ruskou stranu uklidnit.

Moskva to ale vidí přesně opačně a čeká novou americkou iniciativu, která by brala v potaz ruské výhrady. Rusko americké plány na vznik objektů systému v Polsku a ČR dlouhodobě odmítá a pokládá je za hrozbu vlastní národní bezpečnosti i strategické rovnováze v Evropě. Nevěří americkému zdůvodňování, že systém je obranou proti raketové hrozbě z Íránu a přeje si zastavení rozhovorů Washingtonu s Prahou a Varšavou. Jako alternativu dosud nabízelo společné využívání vlastní radarové stanice v Ázerbájdžánu.

Obě strany mají pokračovat také v dialogu o dohodě, která nahradí smlouvu Start-1 z roku 1991 o omezení strategických zbraní. Lavrov připustil, že ani v této otázce se dosud Moskva a Washington nedokázaly shodnout.

S americkým protějškem Condoleezzou Riceovou a ministrem obrany USA Robertem Gatesem se ale podle Lavrova podařilo dosáhnout "uspokojivého posunu" v jiných otázkách, například v boji s jaderným terorismem a nešíření zbraní hromadného ničení.