Stažení ruské armády z GruzieVelvyslanectví Spojených států v Moskvě ve středu odmítlo, že by jejich občané jako žoldnéři bojovali na gruzínské straně v srpnovém válečném konfliktu s Ruskem, jak to v úterý tvrdil vyšetřovací výbor ruské prokuratury.

Tiskové oddělení amerického velvyslanectví v Moskva vydalo prohlášení, v němž uvádí, že mu není nic známo o tom, že by jakýkoli americký občan bojoval jako žoldák v gruzínské armádě v ozbrojeném konfliktu s Ruskem. Americká ambasáda rovněž opakovala dřívější prohlášení, že žádní američtí vojáci nebyli ve válečné zóně, ani nebyli účastníky bojů.

Šéf vyšetřovacího výboru ruské generální prokuratury Alexandr Bastrykin v úterý tvrdil, že američtí dobrovolníci se v srpnu zúčastnili bojů v gruzínské separatistické Jižní Osetii. "Během vyšetřování bylo zjištěno, že bojových akcí se na straně Gruzie účastnili členové ukrajinské nacionalistické organizace UNA-UNSO, jakož i diverzní skupiny složené z občanů USA, Česka, Turecka a Ukrajiny," řekl Bastrykin.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová už v úterý řekla, že její úřad nemá o případných českých žoldnéřích v Gruzii žádné informace, a připomněla, že podobná ruská tvrzení jsou stará už několik týdnů. Její kolega z ministerstva obrany Andrej Čírtek se vyslovil ve stejném duchu. Dodal, že obecně pokud se lidé jako soukromníci zapojují do současných konfliktů ve světě, činí tak ve valné většině jako pracovníci soukromých bezpečnostních agentur, které nemají k ministerstvu obrany vztah. Zakladatel humanitární skupiny Člověk v tísni Šimon Pánek označil ruské tvrzení za "součást klasické ruské propagandy".

Rusko tvrdí, že v srpnové krátké rusko-gruzínské válce bylo zabito 162 obyvatel Jižní Osetie a 48 ruských vojáků. Gruzie uvádí, že v konfliktu ztratila 169 vojáků a policistů a že 69 mrtvých byli civilisté.

Gruzie se v srpnu bez úspěchu pokusila silou ovládnout separatistickou Jižní Osetii. Rusko odpovědělo vpádem svých vojsk do Gruzie, kde gruzínské síly z proruské odštěpenecké provincie rychle vytlačilo a proniklo hluboko do gruzínského vnitrozemí. Následně se ruská vojska z Gruzie stáhla, ale v Jižní Osetii a v dalším gruzínském regionu Abcházii ovšem zůstala dodnes, když Jižní Osetii a Abcházii Moskva uznala za samostatné státy.