Abhisit-Vejjajiva-premier-thajsko__192x128_.jpgNový thajský premiér Apchisit Vedžadžíva přednese programové prohlášení svého kabinetu v budově ministerstva zahraničí, protože parlament je už třetí den blokován přívrženci svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry. Oznámily to thajské vládní zdroje; přednesení programového prohlášení je podle thajské ústavy podmínkou, aby vláda mohla oficiálně začít pracovat.

"Vláda se rozhodla kvůli obstrukci demonstrantů přednést své prohlášení za zdmi ministerstva zahraničí. Parlament to považuje za legální," prohlásil podle agentury AFP ministr v úřadu premiéra Satit Vonghnongtej.

Reagoval tak na skutečnost, že také v úterý tisíce přívrženců Šinavatry v červeném zablokovaly přístup do parlamentu jak poslancům, tak premiérovi a dalším členům vlády. Chtějí dosáhnout rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Vedžadžíva byl zvolen předsedou vlády před dvěma týdny a dosud se nemohl ujmout výkonu funkce.

Čtěte také

thajsko-protest-sinavatra__192x128_.jpgPro přednesení Vedžadžívova projevu byly v pondělí stanoveny postupně tři termíny, nakonec se nepodařilo využít žádný. Klidný průběh blokády přerušila zatím jen chvilková potyčka demonstrantů s policií, po níž se situace zase upokojila. Policistům se nepodařilo uvolnit přístup do budovy parlamentu a po chvíli této snahy zanechali. Odborníci však varují, že pokud by se nepodařilo zlomit blokádu vlády a odstranit neklid, značně to podlomí thajskou turistiku, hlavní zdroj devizových příjmů země.

"Mezi turisty, kteří by chtěli navštívit Thajsko, začíná převládat nedůvěra," řekl předseda sdružení thajských hotelů Prakit Činamurpchong. "Rád bych zas viděl naši zemi klidnou, bez demonstrací, aby se turisté znovu vrátili do Thajska," dodal.

Akci organizuje Demokratická aliance proti diktatuře (DAAD), jejímž cílem je podle jejích představitelů vyvíjet tlak na nastupujícího premiéra Vedžadžívu, aby rozpustil parlament a vypsal nové volby. DAAD v neděli tvrdila, že nehodlá parlamentu vypínat elektřinu nebo uzavírat dodávky vody, jak to dělalo donedávna opoziční Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), které si razantními demonstracemi a obsazením dvou letišť nedávno vynutilo změnu vlády.

Podle thajské ústavy nemůže nová vláda oficiálně začít pracovat, dokud nepřednese svůj politický program na společném zasedání obou komor parlamentu. Vláda se hodlá soustředit především na posílení ekonomiky, která je do značné míry závislá na turistickém ruchu. Tomu ale politické turbulence značně uškodily a rozdělily zemi na dva nesmiřitelné tábory.