Nemecko_vlajkaNa začátku roku, ve kterém si Němci připomenou dvacáté výročí pádu berlínské zdi, je mnoho z nich vývojem ve své zemi za poslední roky zklamáno. V roce 1989 očekávalo 71 procent obyvatel tehdejší Německé demokratické republiky (NDR), že se jejich osobní životní poměry zlepší. V současnosti ale jen 46 procent lidí z bývalé NDR říká, že se toto jejich očekávání naplnilo. Vyplývá to z průzkumu institutu Forsa, který dnes zveřejnil list Berliner Zeitung.

Každý čtvrtý obyvatel východního Německa je přesvědčen o tom, že se lidem v této části země vede hůř než před rokem 1989. Méně než dvě pětiny lidí uvedli, že na znovusjednocení východní a západní části Německa získali.

V bývalé Spolkové republice Německo si před 20 lety 52 procent dotázaných od budoucnosti slibovalo, že se jejich situace zlepší. Dnes jen 40 procent dotázaných říká, že se tak skutečně po roce 1989 stalo.

Čtěte také

"Euforie, která panovala po pádu (berlínské) zdi, je dávno pryč," říká šéf institutu Forsa Manfred Güllner, podle kterého se předsudky mezi lidmi z východu a západu Německa upevnily. Říká, že obyvatelé bývalé NDR si myslí, že byli jenom využiti. Západní Němci zase podle něho mají pocit, že na východ je třeba jen platit.

Průzkumu se zúčastnilo přibližně 1000 respondentů, přičemž asi polovina byla z někdejší NDR a z Berlína. Společnost Forsa se lidí ptala na z určité části stejné otázky již v roce 1989, tedy v době, kdy bylo Německo ještě rozdělené.