Srbský vládní představitel Rasim Ljajić, který je zodpovědný za spolupráci Bělehradu s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY), podal demisi na post koordinátora skupiny hledající válečné zločince.

"Letos jsem řekl, že Mladić bude v Haagu do 31. prosince, protože se tak nestalo, odstupuji," oznámil Ljajić, který také zastává post srbského ministra práce a sociálních věcí.

Ljajić předal srbskému premiérovi Mirku Cvetkovičovi rezignační listinu na funkci koordinátora skupiny, která má na starosti dopadení válečných zločinců. Dodal, že nadále zůstává šéfem jiného orgánu - srbského výboru pro spolupráci s tribunálem OSN pro válečné zločiny.

Dopadení Mladiče je klíčové pro pokrok v cestě Srbska do Evropské unie. Oficiální přihlášku ke členství v EU podala země 22. prosince ve Stockholmu. Srbský prezident Boris Tadić ji předal švédskému premiérovi Fredriku Reinfeldtovi, jehož země unii do prosince předsedá.

Mladić je hledán haagským tribunálem jako podezřelý ze zločinů proti lidskosti, z genocidy a ze zločinů, jichž se měl dopustit mimo jiné při obléhání Sarajeva za občanské války v 90. letech a za masakr 8000 bosenských Muslimů ve Srebrenici v roce 1995.

Spravedlnosti také nadále uniká někdejší předák chorvatských Srbů Goran Hadžić.