Možná je to nejlepší zaměstnání na světě, ale pro Brita Bena Southalla, který je vykonává, se mohlo stát i jeho posledním. Při obeplouvání australského ostrova Hamilton, jehož se stal na půl roku správcem, jej totiž žahl jeden z nejnebezpečnějších tvorů na světě - medúza čtyřhranka Barnesova (Carukia barnesi).

Ben Southall při objížďce ostrova pocítil najednou bodnutí do ruky a pak následovaly obvyklé příznaky - horečka, bolest hlavy, bolest v dolní části zad, obtížné dýchání a výrazně zvýšený krevní tlak. Lékař okamžitě určil diagnózu, žahnutí medúzou čtyřhrankou, která je známá i pod názvem irukandji. Její bodnutí může způsobit zástavu srdce a smrt.

Pokud by Southalla členové jeho týmu nedopravili urychleně k lékaři, hrozila by mu smrt. Jed čtyřhranek, které nejsou větší než burský oříšek, patří k nejsmrtelnějším na světě a každý rok je kvůli němu hospitalizováno několik desítek lidí.

"Vyhnul jsem se kopancům od klokana, kousnutí žralokem i bodnutí pavoukem a uštknutí hadem, ale během posledních dní na ostrově Hamilton mě dostala miniaturní potvůrka známá jako irukandji," napsal Southall na internetových stránkách, jejichž doplňování informacemi patřilo k jeho povinnostem.

Stačilo to na to, aby si uvědomil, že by měl používat neoprénový oblek, jak je doporučováno na všech plážích v této oblasti a zejména v tomto období roku.

Poslední dny na ostrově chce Southall strávit odpočinkem.


Cílem akce, kterou začátkem roku zorganizovala vláda australského státu Queensland, bylo podpořit turistiku v oblasti. Charitativní pracovník Ben Southall zvítězil mezi téměř 35.000 uchazeči a jeho úkolem během šestiměsíčního úvazku bylo mimo jiné zkoumat ostrovy Velkého bariérového útesu, plavat a šnorchlovat.

Kromě toho musel taky občas nakrmit ryby, vybrat ostrovní poštu a podělit se o své dojmy a fotografie se čtenáři internetového blogu. Southall za to dostane 150.000 australských dolarů (asi dva miliony korun).