Sebevražedný atentát, při němž ve středu v Afghánistánu zahynulo sedm členů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a šest jejich kolegů utrpělo zranění, je pro americkou tajnou službu velkou ranou.

Agentura AFP v pátek napsala, že CIA zřejmě přišla o své nejlepší lidi v Afghánistánu v době, kdy se USA snaží zvýšit tlak na afghánský radikální Taliban. Atentát spáchal podle amerických tajných služeb muž, kterého chtěla CIA získat jako informátora.

V sídle CIA ve virginském Langley byly k uctění památky mrtvých spuštěny vlajky na půl žerdi. Prezident Barack Obama ve čtvrtek kondoloval zaměstnancům CIA a ocenil oběti útoku za odvahu.

"Američané možná neznají vaše jména, ale vaši práci jednohlasně oceňují," řekl. CIA podle něj prochází největší zkouškou od teroristických atentátů z roku 2001.

Loni v Afghánistánu zahynulo 500 Američanů a dalších koaličních vojáků. Středeční atentát je považován za důkaz nových metod Talibanu. Podařilo se mu prý proniknout do systému, který chce přispět ke zničení Talibanu. Atentátník podle amerického tisku oklamal bezpečnostní systémy základny v provincii Chóst a svou nálož odpálil v tamní posilovně. 

Server BBC v pátek s odvoláním na americké tajné služby oznámil, že terorista neprošel u vstupu na základnu běžnou tělesnou prohlídkou, protože si ho CIA vytipovala jako možného informátora a snažila se ho pro tento úkol získat. Takoví lidé podle bývalého agenta CIA neprocházejí všemi bezpečnostními kontrolami.

"Když se s nimi pokoušíte navázat vztah a žádáte je, aby pro vás nasadili životy, musíte učinit velmi mnoho proto, abyste získali jejich důvěru," sdělil tento nejmenovaný zdroj.

K atentátu se přihlásil Taliban - ve čtvrtek afghánský a o den později pákistánský.

"Plácání Talibanu" 

Podle čtvrtečního prohlášení mluvčího Talibanu měl atentátník na sobě armádní uniformu, což ale afghánské ministerstvo obrany popřelo. "Je to jenom plácání Talibanu, nelze věřit všemu, co říkají," řekl mluvčí ministerstva Záhir Azimí.

V pátek se podle agentury AP k atentátu přihlásila pákistánská větev Talibanu. Šlo údajně o pomstu za to, že minulý měsíc byl při americkém raketovém útoku zabit jeden její vůdce. AP poznamenala, že toto tvrzení je prakticky neověřitelné. Uvedla, že je nanejvýš nezvyklé, aby se pákistánský Taliban hlásil k akcím v Afghánistánu, a že toto prohlášení následuje po náznacích, že mohlo jít o akci afghánského Talibanu.

"Tento útok zanechá (v CIA) nesmazatelné stopy. Ovlivní nejen manévrovací prostor lidí v terénu, ale také vztahy dosud vybudované s Afghánci," řekl jeden z bývalých agentů CIA Jack Rice. Oběti atentátníka byli podle něj zřejmě nejlepší agenti ve svém oboru a bude těžké za ně najít náhradu.

CIA utrpěla ve středu největší ztráty od útoku na vojenskou základnu v Bejrútu v roce 1983. Tehdy zahynulo 241 Američanů a 58 Francouzů a mezi oběťmi bylo osm agentů. Od svého založení v roce 1947 CIA přišla podle listu The Washington Post o 90 zaměstnanců.

Metody se změní 

Americká vláda zapojuje CIA do řešení konfliktu v Afghánistánu stále častěji. Agentura například řídila kontroverzní útoky bezpilotními letadly nad pákistánskou stranou afghánsko-pákistánské hranice. Počítalo se s ní jako s významným hráčem budoucích bojů v Afghánistánu, kam Obama vyslal nových 30.000 vojáků.

Thomas Sanderson ze Střediska pro strategická a mezinárodní studia se domnívá, že středeční sebevražedný atentát CIA přinutí změnit metody, jež dosud v Afghánistánu používala.

"Afgháncům teď nikdo nebude věřit. Důvěra utrpěla těžkou ránu," řekl.

K potížím CIA přispěl také nedávný pokus o atentát na americké letadlo na lince Amsterodam-Detroit. Agentura se za něj bude muset zpovídat Obamovi, který považuje selhání spolupráce mezi tajnými službami za "nepřijatelné".