Sobotní parlamentní volby v Austrálii skončily patem. Konečné výsledky voleb sice ještě nejsou známy, ale už nyní je jasné, že žádná strana nezíská v parlamentu většinu 76 křesel. Labouristé i konzervativci proto již zahájili jednání s nezávislými kandidáty, kteří nyní patrně rozhodnou o podobě nové vládě, napsaly v neděli tiskové agentury.

Dva nezávislí uchazeči, Rob Oakeshott a Tony Windsor, podle agentury AP oznámili, že se postaví na tu stranu, která bude nejschopnější vytvořit stabilní vládu. Třetí nezávislý, Bob Katter, řekl, že podpoří tu stranu, která nabídne nejlepší podmínky pro jeho voliče. Všichni tři zmínění politici jsou bývalými členy konzervativních stran.

"Samozřejmě nám jde o politické posty, ale pro mě je hlavní věcí stabilita země a úkol sestavit funkční vládu. Jinak bychom museli vyhlásit nové volby a z toho by nikdo neměl žádný užitek," uvedl v neděli podle DPA Windsor.

Konečné výsledky voleb nejsou zatím stále známy. Podle australské televizní stanice ABC po sečtení 78 procent hlasů mají vládní labouristé premiérky Julie Gillardové 70 poslanců a konzervativci jejího vyzývatele Tonyho Abbotta 72 poslanců ve 150členném zákonodárném sboru. Televize předpokládá konečný zisk 73 mandátů pro opoziční koalici, 72 mandátů pro labouristy, jedno parlamentní místo pro Zelené a čtyři pro nezávislé kandidáty. Jde o nejtěsnější výsledek za posledních téměř 50 let.

Agentura AP konstatovala, že by mohlo trvat i více než týden, než se australští voliči dozví, kdo jim bude v příštích letech vládnout.

Složité vyjednávání nové vlády 

Gillardová v projevu před svými stoupenci ve svém domovském městě Melbourne po volbách citovala slova někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona: "Lid promluvil, ale nějakou dobu potrvá, než přesně zjistíme, co řekl."

"Očividně jsou (výsledky) příliš těsné, než aby se mohl vyhlásit (vítěz). Již teď ale víme, že v Poslanecké sněmovně bude řada nezávislých, kteří budou hrát roli při formování budoucí australské vlády. Před námi jsou nyní znepokojující dny, my však budeme pokračovat v boji," dodala.

Abbott v Sydney konstatoval, že opozice je zpátky ve hře a že se pokusí sestavit vládu. "Tuto noc můžeme být pyšní na to, čeho jsme dosáhli, spokojení z dobrých výsledků, ale také musíme přemýšlet o obrovském úkolu, jenž stojí před námi," podotkl vůdce opozice, který zároveň varoval před "předčasným vítězoslavným chováním".

Osmačtyřicetiletá Gillardová stanula v čele australské vlády před dvěma měsíci, když ve vnitrostranickém převratu nahradila kdysi populárního premiéra Kevina Rudda. Australská labouristická strana (ALP) si od výměny slibovala zastavení propadu preferencí, ale podle všeho si ještě více uškodila.

Abbott naopak před osmi měsíci jen stěží získal potvrzení ve své Liberální straně Austrálie (LPA).

V sobotních volbách rozhodovalo 14 milionů oprávněných voličů o složení Poslanecké sněmovny a poloviny Senátu na další tři roky. V 150členné Poslanecké sněmovně měli labouristé doposud 88 poslanců a konzervativci 59 poslanců, tři zákonodárci jsou nezávislí.