Od našeho zpravodaje z Washingtonu.

Ve zcela jiné atmosféře, než před dvěma lety, kdy Američané zvolili demokrata Baracka Obamu prvním černošským prezidentem USA, se budou odehrávat zítřejší kongresové a guvernérské volby. Kyvadlo voličských preferencí se výrazně přesunulo zleva doprava.

Země jde k volebním urnám po nejtěžší ekonomické recesi od druhé světové války, uprostřed vysoké a dlouhodobé nezaměstnanosti. Část společnosti, reprezentovaná hnutím Tea Party, je přesvědčena, že Obamova výdajová politika situaci jen zhoršila a že katastrofálně zadlužuje zemi.

Od prezidenta se odvrátili nezávislí voliči i lidé, kteří Obamu a jeho demokraty stále podporují, vyjadřují nejistotu, zda Bílý dům ví, co dělá.

Zcela názorně to bylo vidět v Charlottesville ve Virginii, kde prezident Obama vystoupil v pátek na začátku víkendové série předvolebních shromáždění, kterými se naposledy pokusil aktivizovat demokratické voliče.

"Republikáni mají hrozně krátkou paměť, zapomínají, že to byl jejich prezident George Bush, který nejen rychle zlikvidoval rozpočtový přebytek, který vznikl za Billa Clintona, ale pak nás zadlužil," říkal George Jones, profesor historie na místní univerzitě. Spolu se stovkami dalších lidí čekal už několik hodin před začátkem shromaždění v dlouhé frontě vinoucí se centrem města.

Když se ale stočila řeč na vysokou nezaměstnanost a stimulační balík, v rámci něhož prezident Obama vloni v únoru napustil bezmála bilión dolarů, profesor Jones přiznal, že si není zcela jist účinností opatření, které mělo podle představ Bílého domu výrazně snížit nezaměstnanost.

"Chci věřit tomu, že bez Obamových zásahů by byla situace ještě horší, ale popravě řečeno – možná nikdy nebudeme vědět, zda bylo tolik peněz skutečně potřeba," připustil Jones.

Před dvěma roky byla právě Virginie jedním z nejcennějších zisků Baracka Obamy. Od roku 1964 byl prvním demokratickým prezidentským kandidátem, který v tomto státě zvítězil. Konkrétně ve volebním okrsku, kam patří i město Charlottesville vyhrál ve volbách do Kongresu demokratický kandidát Tom Perrielo. Před zítřejšími volbami ale na svého republikánského vyzyvatele Roba Hurta ztrácí.

Od Baracka Obamy ruce pryč

Starší manželský pár Joe a Mary Greenwoodovi, penzisti žíjící na venkově kousek od Charllotesville, jsou jedněmi z těch, kdo během dvou let změnili svůj názor. Na podzim 2008 volili Obamu i demokrata Perriela do sněmovny. Nyní jsou ovšem už přesvědčeni, že prezidentova ekonomická politika je špatná.

"Jako penzisti samozřejmě využíváme federální zdravotnické zabezpečení v programu Medicare, ale Obamova zdravotní reforma je chybně postavená. Ti, co jsou pojištění budou doplácet na ty, co se pojistit nechtějí, celý systém bude mnohem dražší," tvrdí pan Joe, který se v pátek nešel podívat na prezidenta, ale na souběžně konané shromáždění Tea Party.

Na náměstí, vzdáleném jen dva bloky od dlouhého hada čekajících Obamových přiznivců, se sešly pod sochou generála Roberta Leea, velitele jižanské konfederační armády v občanské válce Severu proti Jihu, asi dvě stovky členů hnutí, které před zítřejšími volbami elektrizovala celou republikánskou pravici

Samolepka na saku jednoho z příznivců Tea Party, čtyřiapadesátiletého finančního poradce Frank Birckheada, jasně deklarovala jeden ze základních cílů hnutí. "Cut spending – Zastavit utrácení".

"A chceme důsledné dodržování ústavy a omezení role federální vlády," cituje Frank Birckhead další cíle. Vždy byl republikán, hlavním důvodem, proč se ovšem rozhodl takto veřejně angažovat v Tea Party, byla loňská finanční pomoc vlády pro automobilku GM.

"Kdyby moje firma zkrachovala, taky by mě nikdo vyplatil?," ptá se a místo odpovědi jen zakroutí hlavou. Pokud se průzkumy nemýlí, ani páteční Obamova návštěva v Charlottesville neuchrání místního demokrata Perriela od porážky. Jak ale upozorňujě Frank Birckhead ani jeho případný republikánský nástupce nebude mít nic jisté.

"Republikánští voliči budou mnohem opatrnější a přísnější než dříve. Když se jejich zástupci v Kongresu nebudou chovat podle jejich vůle, tak je klidně za dva roky nahradí někým jiným," potvrzuje Birckhead.

Zítra s největší pravděpodbností získá většinu přinejmenším v jedné z komor Kongresu, republikáni tím ovšem zároveň přeberou část zodpovědnosti za stav země a politiku, která by měla ekonomiku vyvést z recese a uklidnit americkou společnost.

"A to nebude, ať už volby dopadnou jakkoli, pro nikoho vůbec lehké. Jestli byli Američané někdy už takhle skeptičtí jako dnes? Upřímně – to se nepamatuji," připouští George Jones. Stále ještě příznivec prezidenta Obamy. Ale už také s pochybami.