Ruská agentura pro dohled v dopravě doporučila leteckým společnostem, aby prozatím přestaly používat stroje Tu-154B. Oznámila to tisková agentura ITAR-TASS. Jedná se o důsledek sobotní nehody letounu tohoto typu na Sibiři. Opatření má platit, dokud nebudou objasněny příčiny této nehody a nebudou podniknuty kroky ke snížení rizika.

Sobotní havárie se odehrála na letišti v sibiřském Surgutu. Letadlu místních aerolinií se 128 osobami na palubě se po narolování na startovací dráhu vzňal jeden motor. Skoro všichni cestující a členové posádky byli evakuováni. Nato vybuchla jedna palivová nádrž.

Při nehodě zemřeli tři lidé, 43 lidí utrpělo zranění. V nemocnici v Surgutu zůstává 30 raněných. Stav jednoho je vážný a stav osmi středně těžký, uvedl ITAR-TASS.

Příčina neštěstí nebyla zatím oznámena. Levitin novinářům řekl, že vyšetřovatelé posuzují spolu s jinými hypotézami i možnost, že šlo o teroristický čin. V neděli bylo v Moskvě oznámeno, že byly nalezeny dvě takzvané černé skříňky se záznamy komunikace pilotů letadla. Vyšetřování nehody pokračuje.

Tu-154 vezl polskou delegaci s prezidentem Lechem Kaczyńským

Letoun Tu-154B je verzí stroje Tu-154, který byl páteří flotily sovětského a postsovětského civilního letectví. Tupolevy 154 byly do ní poprvé zařazeny v 70. letech. Po řadě havárií stárnoucích letadel společnost Aeroflot z bezpečnostních důvodů všechny tyto stroje vyřadila. Poslední let s Tu-154 uskutečnila loni.

Tato středně velká letadla však zůstávají hlavní součástí leteckého parku menších společností po celém Rusku i v dalších zemích bývalého Sovětského svazu. V některých částech Evropy mají zakázáno létat kvůli nadměrnému hluku motorů.

Vládním Tu-154 cestovala loni 10. dubna delegace čelných představitelů Polska v čele s prezidentem Lechem Kaczyńským. Stroj se zřítil při pokusu o přistání v husté mlze u západoruského Smolensku. Zahynulo všech 96 lidí na palubě.