pochoden-hongkong__192x128_.jpgPoslední šance dát během olympijské štafety najevo nesouhlas s čínskou politikou. Tak označili páteční běh s olympijskou pochodní v Hongkongu demonstranti, kteří podle britské stanice BBC zamýšleli protestovat v ulicích bývalé britské kolonie proti zásahům Číny v Tibetu.

Podle světových agentur ale nakonec v ulicích Hongkongu během sedmihodinového běhu převládalo nadšení. Pochodeň bouřlivě uvítaly tisíce obyvatel v červených tričkách, která měla symbolizovat podporu Číny a pekingské olympiády.

Běh s pochodní vedl mezi mrakodrapy na dostihové závodiště Ša-tin, kde symbolicky pokračoval v sedle, jedna z částí štafety se odehrála i na dračí lodi.

Přímo v ulicích bylo nasazeno 3000 policistů, scény protestů a úhybných manévrů pořadatelů z Londýna, Paříže či San Francisca se neopakovaly.

Čtěte také

Třebaže byl před ceremonií znemožněn vstup do Hongkongu nejméně sedmi demonstrantům, místní činitelé se podle agentury Reuters brání nařčením z pokusů o omezování svobody slova a projevu. Ta je na hongkongském teritoriu zaručena takzvaným Základním zákonem, který byl odsouhlasen před koncem britské správy v roce 1997.

Bývalá britská kolonie se ocitla pod dvojím tlakem: zatímco Čína na ni tlačí, aby zajistila klidný průběh běhu s pochodní, mezinárodní společenství apelovalo na umožnění protestů.

V sedle i na lodi

Hongkong je první čínskou zastávkou pochodně, která následně zamíří do Macau a zhruba stovky čínských měst.

"Jsme svět sám pro sebe, kde různí lidé s rozdílnými názory vybudovali atmosféru různorodosti, tolerance a respektu," řekl šéf hongkongské exekutivy Donald Tsang v rámci zahájení ceremonie.

Mladí Číňané v ulicích představovali různé tábory. "Jsem tady, protože si myslím, že sport by neměl být spojován s politikou," řekl agentuře Reuters devatenáctiletý student Fu Čchiang z čínského vnitrozemí. Jeho hongkongský vrstevník Lo Waj-jin si naopak stěžoval, že skupina čínských studentů se s ním pustila do potyčky kvůli jeho transparentu "Chraňte svobodu projevu".

Zatímco příznivci her v Pekingu v pátek oblékli červenou, demonstranti zvolili oranžovou. Policie předem upozornila, že nebude tolerovat jakékoliv násilí a že vyvěšování tibetských vlajek během štafety bude považováno za urážku. V pátek policisté odváželi demonstranty z dosahu pročínských diváků, později je podle agentury DPA propouštěli.