Summit EU skončil spokojeností nových i starých členů EUZásadní bod francouzského předsednictví i moment vítězství a úlevy pro Českou republiku. Tak se dá zhodnotit dvoudenní summit Evropské unie, který skončil v pátek v Bruselu.

Ačkoliv prognózy hovořily o nekonečné diskusi státníků, velké bruselské bitvě a riziku, že se sedmadvacítka neshodne na klimatickém balíčku ani Lisabonu, průběh schůzky byl nakonec relativně hladký a pro všechny strany celkem "bezbolestný".

Unijním zemím se již první den summitu, tedy ve čtvrtek, podařilo přijmout plán obnovy na krizí postiženou ekonomiku, tak vzkázat Irsku, že je ochotné přistoupit na jeho požadované záruky souvisejícím s vypsáním dalšího referenda o lisabonské dohodě.

Summit tak ve čtvrtek skončil rovnou dvěma výsledky - státníci se nejprve rozhodli, že ponechají až do roku 2014 všem členským zemí jejich eurokomisaře, a následně oznámili, že věnují 200 miliard eur na pomoc hospodářství.

Summit EU ve čtvrtek

Klimatický pátek

V pátek pak stihli opakovaně ujistit Irsko o tom, že dostane tolik diskutované záruky za další druhé rozhodování o Lisabonu a posléze přistoupili k projednávání nové podoby změny klimatu.

Právě ta nejvíce zajímala české zástupce na summitu. Českým elektrárenským firmám totiž hrozilo, že by od roku 2013 musely kupovat všechny emisní povolenky na vypouštění CO2.

Snižování emisí skleníkových plynů ale nakonec nebude pro nové členské země tak drastické. Unie jim totiž v pátek přiklepla výhody, z kterých například pro český energetický gigant vyplývá, že bude mít až 70 procent povolenek zdarma.

Co se dělo v Bruselu v pátek?