Bill_Hillary__192x128_.jpg

Její snaha, aby se do celkových výsledků primárek zahrnovaly i sporné volby na Floridě a v Michiganu, nepřinesla požadovaný efekt. I nadále ztrácí na svého soupeře Baracka Obamu zhruba 175 delegátů srpnového nominačního sjezdu. Obamu nyní dělí od zisku nominace 66 volitelů.

Trest přišel 

Výbor pro stranická pravidla Demokratické strany v sobotu ve Washingtonu rozhodl, že na sjezd přizve všechny delegáty z Floridy a Michiganu - tedy ze států, jejichž primárky byly kvůli porušení stranických pravidel předem prohlášeny za neplatné. Každý ovšem bude mít za trest pouze poloviční hlas.

Tento závěr vyvolal ostrý nesouhlas mezi příznivci senátorky Clintonové, kteří jednání výboru sledovali přímo v sále. "Denver, Denver," skandovali z hlediště v náznaku, aby se jejich favoritka nevzdávala a usilovala o změnu postavení delegátů z Floridy a Michiganu až do sjezdu, který se bude konat právě v Denveru. .

Čtěte podrobnosti o bitvě o Bílý dům

Takovou možnost naznačil člen výboru a poradce Clintonové Harold Ickes, podle něhož si senátorka vyhrazuje právo odvolat se k mandátovému výboru strany, který se sejde koncem července. Pokračování už tak vysilujícího volebního maratónu ovšem chtějí straničtí šéfové zoufale zabránit, aby stranický rozkol ve svém důsledku nenahrával už jistému republikánskému kandidátovi Johnu McCainovi.

Reakce médií 

První reakce amerických médií ukazují, že snaha o sjednocení strany, s níž výbor usedal k řešení problému sporných voleb, byla marná. "Posměšky a volání podpory poukázaly na hluboké stranické rozpory," napsal deník The New York Times. "Hlasování výboru v sobotu večer odhalilo hluboké rány mezi demokratickými straníky a poukázalo na potřebu sjednocení strany," konstatoval list.

Kompromisní verdikt je zcela jednoznačně špatnou zprávou pro bývalou první dámu, která v obou státech s přehledem zvítězila. Její stoupenci výbor vybízeli, aby výsledky uznal v plném rozsahu a aby delegáti byli rozděleni podle počtu odevzdaných hlasů. V takovém případě by ztrátu na soupeře dohnala.

Obama se chystá na výhru 

Stranické rozhodnutí naopak upevňuje postavení Baracka Obamy, který se chystá po posledních primárkách v úterý v Montaně a Jižní Dakotě vyhlásit nominační vítězství, i když požadovaný počet delegátů mít zřejmě ještě nebude.

Třicet členů výboru více než tři hodiny jednalo za zavřenými dveřmi o možných východiscích ze situace, kdy favorizovaný Obama i jeho soupeřka ani tři dny před koncem primárek nezískali dostatek volitelů, kteří mají v létě vybrat kandidáta do prezidentských voleb.
Podle rozhodnutí výboru se bude za Michigan účastnit sjezdu 69 delegátů vázaných výsledky voleb, jejichž hlasy budou připsány Clintonové, a 59 delegátů, kteří budou hlasovat pro Obamu. Každý bude mít ovšem pouze poloviční hlas.

Rozhodování o Michiganu bylo o to složitější, že na kandidátce nebyl Obama vůbec zapsán. Výbor tak vycházel ze 40 procent hlasů označených jako nerozhodnuté. Tým Clintonové původně požadoval, aby na její stranu bylo připsáno 73 delegátů. Když to výbor odmítl, prohlásil Harold Ickes, že čtyři delegáti byli senátorce "uneseni". "Vůli 600.000 voličů jsme nahradili stranickým rozhodnutím," poznamenal kriticky.

Pouhý poloviční hlas 

Z Floridy bude na sjezd pozváno 105 delegátů, kteří dají v souladu s výsledky voleb hlas Clintonové, a 67 delegátů, kteří budou nominovat illinoiského senátora. Také floridští delegáti však budou mít právo jen polovičního hlasu.

Stranický výbor již loni rozhodl, že volby v těchto dvou státech se nebudou počítat, protože oba státy je vypsaly na dřívější termín, než strana určila.

Toto kontroverzní rozhodnutí hrozilo tím, že sníží šance demokratů na Floridě a v Michiganu v listopadových ostrých volbách, protože se voliči mohli cítit dotčeni, že na jejich názor strana nebere ohled. Clintonová i Obama proto změnu stranického nařízení podporovali, ale ostře se lišili v názoru na to, jak mají být hlasy rozdělené.

Delegáti zločinci? 

"Tito voliči žádná pravidla neporušili, nespáchali žádný zločin," prohlásil stoupenec Clintonové, floridský senátor Bill Nelson, který naléhal na výbor, aby dbal na vůli 1,7 milionu floridských voličů. Podle něho byli stranou neprávem potrestáni.
Obamovi příznivci ovšem poukazovali na nezbytnost dodržovat stranická pravidla, jejichž původním smyslem bylo, aby proces primárek nezačínal neúměrně brzy.

Rozhodnutím Demokratické strany se zvyšuje celkový počet hlasů delegátů, kteří rozhodnou o nominaci, z původních 2026 na 2118. Obama má nyní podle propočtů agentury AP na kontě 2052 volitelů, zatímco Clintonová 1877,5 delegátského hlasu.