cina-koureni__192x128_.jpgV Pekingu začal od čtvrtka platit zákaz kouření v kancelářích, ve veřejné dopravě a ve sportovních areálech. Řada omezení se týká také dalších veřejných prostor. Informoval o tom server BBC.

Seznam toho, co se kvůli olympiádě v Číně nesmí, nebo naopak musí, se rozrůstá rychleji, než budou běhat atleti po trati olympijského maratonu.

Neplivat. Nemračit se. Nepředbíhat ve frontách. Nepáchnout. Nekomolit angličtinu. Nejezdit radši autem, a neznečišťovat tak ovzduší. Spontánnost nemá v Číně své místo.

Kouření je poslední novinka. Peking několikrát vyhlásil, že blížící se olympijské hry budou nekuřácké. Představitelé čínské metropole si od zákazu také slibují částečné očistění města od kouře a nedopalků cigaret.

Fotogalerie:

V Číně je vykouřena každá třetí cigareta na světě. Mezi kuřáky patří téměř čtvrtina z 1,3 miliardy Číňanů, což přispívá k rychlému nárůstu rakoviny a srdečních chorob v nejlidnatější zemi světa.

Místní úřady hodlají dodržování zákazu přísně kontrolovat a vytvořily tým 100.000 zaměstnanců, kteří mají sloužit jako hlídky. Původně měly být nekuřácké i restaurace a bary, ale tento plánovaný krok vzbudil příliš velký odpor, a proto podle nového nařízení musí alespoň každá restaurace či bar zajistit nekuřácké prostory či oddělené místnosti.

 

Čtěte take:

Kouření je v čínské kultuře hluboce zakořeněné a povědomost o jeho zdravotních rizicích je všeobecně velmi nízká. Vláda by na jedné straně ráda bojovala proti spotřebě cigaret například zvýšením tabákové daně, ale na druhé straně - kouření je v Číně velký byznys a úředníci se bojí ztratit zisky, které z něj plynou.