alexandr_lukasenko__192x128_.jpgJedenáct amerických diplomatů opustilo Bělorusko po roztržce kvůli porušování lidských práv v této postsovětské republice a kvůli americkým sankcím vůči běloruské státní společnosti. S odvoláním na sobotní sdělení mluvčího velvyslanectví USA o tom informovala agentura AP.

 

Bělorusko 30. dubna nařídilo deseti americkým diplomatům opustit Minsk a dalo jim na to 72 hodin. Učinilo tak odvetou za to, že Washington odmítl požadované snížení personálu velvyslanectví v Minsku ze 17 na šest. "Všech 11 diplomatů, z nichž deset bylo označeno za nežádoucí osoby, spolu s rodinami opustilo běloruské území a odcestovalo do Litvy," sdělil agentuře Reuters zmocněnec zastupitelského úřadu USA, který s diplomaty cestoval.

 

Čtěte více o Bělorusku

 

Letos to bylo už podruhé, co Bělorusko žádalo Američany o snížení početního stavu personálu ambasády. V březnu Minsk chtěl, aby zemi opustil velvyslanec USA v reakci na americké sankce proti běloruské státní společnosti Belněftěchim a na americkou politiku omezování styků s Běloruskem. Spojené státy rovněž pravidelně kritizují Minsk za represi vůči opozici a médiím.

 

Podle Washingtonu je obnovení dialogu možné za předpokladu, že Minsk propustí prominentního opozičního politika Aljaksandra Kozulina, neúspěšného soupeře prezidenta Alexandra Lukašenka z předloňských prezidentských voleb. Kozulin byl odsouzen k pěti a půl letům vězení za organizování masových protestů proti výsledkům hlasování, v nichž podle oficiálních údajů zvítězil Lukašenko. Opozice a Západ označily volby za zmanipulované.