Somálští piráti na jedné z unesených lodí.Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci, která umožní pronásledovat somálské piráty i na pevnině. Rezoluci prosazovala americká delegace v OSN, přestože se minulý týden proti útokům na pirátské tábory na pevnině postavili představitelé námořnictva i ministr obrany USA Robert Gates.

Podle rady rozšiřuje schválené opatření paletu nástrojů pro boj s pirátstvím. Rezoluce umožňuje jednotkám působícím v Adenském zálivu vstoupit na pevninu, pokud jsou vojáci "na horké stopě" pirátů.

Riceová pro, proti Gates i velitel americké flotily

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová schválení rezoluce uvítala. "Tato rezoluce schvaluje, že pobřeží není pro piráty bezpečným útočištěm," řekla. "Co budeme, nebo nebudeme dělat na horké stopě, rozhodneme případ od případu," dodala.

Čtěte také

Ministr obrany Gates nicméně o víkendu prohlásil, že Spojené státy zatím nemají dostatek informací k tomu, aby jejich vojáci mohli útočit na somálské piráty na souši. Podobně se vyjádřil i velitel americké flotily v oblasti Perského zálivu Bill Gortney, podle kterého by útoky na tábory pirátů zřejmě způsobily mnoho civilních obětí.

Riceová během zasedání rady bezpečnosti prohlásila, že piráti představují stále větší problém. "Jsou hrozbou pro obchod, jsou hrozbou pro bezpečnost, ale především ohrožují princip svobodné mořské plavby," řekla. Rozšíření pirátství je podle ní důsledek dlouhodobé nestability a chudoby, s níž se Somálsko už dvě desetiletí potýká.

V somálských vodách hlídkují lodě Spojených států, Evropské unie, Indie, Jižní Koreje, Malajsie a Ruska. Zajišťují bezpečnost obchodních plavidel, která využívají tuto frekventovanou dopravní trasu a jsou obvyklým terčem pirátů. Za letošní rok unesli piráti v somálských vodách desítky mezinárodních plavidel, jejich největší kořistí se v listopadu stal tanker s nákladem ropy za více než 100 milionů dolarů.