Provizorní nemocnice ve východním Kongu.Východ Demokratické republiky Kongo je zdevastovaný několikaletým konfliktem, nemocnicí v oblasti je minimum a jsou vybavené pouze jednoduchým příslušenstvím.

V jednom z takových zařízení ve městě Rutshuru nedaleko hranic s Rwandou pracuje i britský chirurg David Nott z mise Lékařů bez hranic.

Před několika týdny se mu přesto podařilo úspěšně provést složitý zákrok, který se i ve vyspělých zemích s nemocnicemi vybavenými nejnověhší technikou provádí jen několikrát ročně. Jak píše BBC, pomohl mu k tomu kolega tisíce kilometrů vzdálený a sms zprávy přes mobilní telefon.

V listopadu doktoru Nottovi do ordinace, kde zrovna sloužil čtyřiadvacetihodinovou službu, přivezli šestnáctiletého chlapce, který byl zraněn při potyčkách mezi rebely a vojáky. Mladíkovi chyběla velká část levé paže a to, co z ní zbylo, bylo zasažené infekcí a gangrénou.

Přečtěte si podrobnosti o násilí v Kongu

"Věděl jsem, že mu zbývají asi dva nebo tři dny života, pokud nebude řádně ošetřen," vysvětlil BBC doktor Nott. Tkáň svalů na pahýlu ruky už ale byla odumřelá a také zdravé kůže, kterou by se rána překryla, nebylo dost.

Lékař věděl, že jedinou možností jak nemocnou tkáň odstranit a chlapci zachránit život, bylo amputovat celou paži i s ramenním kloubem a klíční kostí. Taková operace je ale náročná a Nott sám ji nikdy neprováděl.

Požádal proto o konzultaci svého kolegu ze známé londýnské nemocnice Royal Marsden, profesora Meirion Thomase, kterému Nott v minulosti jako cévní chirurg asistoval. Věděl, že Thomas je odborník na amputace a že podobné operace v minulosti prováděl.

Riskantní pokus. A jediná možnost

"Napsal jsem mu a on mi hned odpověděl," popisuje spolupráci na dálku Nott. "Celou operaci mi krok po kroku názorně popsal přes zprávy sms," vysvětluje chirurg v Kongu.

"I tak jsem se ale nad celým zákrokem hluboce zamýšlel. Bylo to velmi riskantní," přiznává Nott.

V normálních podmínkách se na podobně těžké amputaci podílí tým zkušených odborníků a pacient po zákroku potřebuje intenzivní péči. "Měli jsme jen půl litru krve a byli jsme bez JIPky," dodává lékař.

Operace, která se i ve Velké Británii provádí jen asi desetkrát ročně, nakonec dopadla úspěšně. "Už se úplně zotavil, celé to dopadlo dobře. Do posledního písmene jsem splnil sms pokyny a po zákroku jsme se bez přestávky střídali u chlapcova lůžka," uzavřel Nott.