Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, reportáže přímo z Egypta, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

Na jedné straně statisíce protivládních demonstrantů, na straně druhé několik tisíc stoupenců Husního Mubáraka. Tak v úterý večer vypadalo náměstí Tahrír, které se v posledních dnech stalo epicentrem protestů.

Příznivci egyptského prezidenta přišli vyjádřit svoji podporu také ve středu. Doufají tak, že se jim Mubárakovo rozhodnutí nekandidovat v volbách podaří ještě zvrátit. Armáda ale vyzvala všechny demonstranty, aby ukončili všechny protesty a vrátili se domů.

Již během večera museli vojáci v Káhiře a Alexandrii několikrát zasahovat - na některých místech došlo k hromadným bitkám mezi opozičními a provládními stoupenci. Další vlna násilností mezi oběma tábory vypukla ve středu krátce po poledni.

Zatímco se režimu "zabarikádovali" na káhirském Tahríru, tisíce Mubárakových stoupenců začaly umělé zábrany demontovat a snaží se dostat přímo do centra náměstí, píše server BBC News.

Demonstranti i přes výzvy armády ale nadále zůstávají v ulicích a jsou připraveni k dalším protestům. Někteří strávili noc přímo na náměstí Tahrír v postavených stanech. Jak k tomu podotýká server BBC News, ukazuje to jasně na to, že jsou odhodláni vytrvat.

Egyptský ministr financí Sámir Radván uvedl, že Mubarakův návrh na pokojné předání moci je v nejlepším zájmu země. Navíc vláda je podle něj připravená jednat s kýmkoli, včetně Muslimského bratrstva. Jeho členové ale stejně jako opoziční vůdce Muhammad Baradej žádají okamžité odstoupení prezidenta. Až poté prý začnou jednat.

Dalších protestů se obává i jemenský prezident

Kvůli obavám z masivních protestů nespokojeného lidu se rozhodl do příštích voleb (v roce 2013 - pozn.red.) nezasáhnout také jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih. V parlamentu prohlásil, že je proti obnově svého mandátu i proti "dědičnému předání moci". Požaduje prý "zmrazení ústavních změn v národním zájmu".

Sálih zároveň vyzval k ukončení protestů. Jemenské spojenectví pro reformu (Al-Islá), které je hlavní opoziční silou označila jeho proslov za pozitivní, "Den hněvu" ohlášený na čtvrtek se ale prý konat bude.