Keňa ve středu zahájila třídenní státní smutek k uctění památky desítek obětí skupiny teroristů. Ti v sobotu přepadli nairobské nákupní středisko Westgate a až do úterý v něm drželi rukojmí.

Úřady zatím evidují 67 mrtvých, islamistické milice Šabáb ale tvrdí, že zemřelo 137 rukojmích. Speciální týmy v troskách zřícené části komplexu od rána hledají těla dalších možných obětí i útočníků a prověřují, zda někde nezůstaly nastražené nálože.

Šabáb podle agentury AFP na svém twitterovém účtu uvedl, že za smrt rukojmích mohou keňské síly, které k ukončení akce použily "chemický plyn" a poté způsobily zřícení budovy, pod jejímiž troskami pohřbily důkazy a všechny rukojmí.

Prezident Uhuru Kenyatta v úterý večer oznámil konec zásahu proti teroristům a uvedl, že během čtyřdenních bojů s útočníky ze somálských milicí Šabáb přišlo o život 61 civilistů a šest vojáků. Po smrti je také pět teroristů a 11 se podařilo zadržet.

Uvedené počty ale nejsou konečné. Podle zpravodajské stanice BBC se totiž předpokládá, že pod sutinami části čtyřpatrového centra, která se zřítila po požáru, najdou speciální týmy další mrtvé, včetně některých útočníků. Keňský list Standard dnes tvrdí, že v úterý večer z centra vynesli těla desítek obětí. Úřady každopádně dosud evidují kolem 60 pohřešovaných osob.

Podle agentury AFP ruiny prohledávají týmy se psy vycvičenými pro hledání těl, ale i výbušnin, které mohli před koncem bojů ještě nastražit teroristé.

Vzrušení ve středu ráno podle agentury AP vyvolalo několik výstřelů, které se z nákupního centra ozvaly. Vládní mluvčí Manoah Esipisu ale sdělil, že to preventivně vystřelili keňští vojáci před vstupem do dosud nezajištěných prostor.

Keňský list Daily Nation napsal, že ke speciálním týmům se při prohledávání zničeného nákupního centra připojili forenzní experti z USA, Británie a Izraele. Mají mimo jiné pomoci při identifikaci útočníků, kolem jejichž počtu a původu panují rozporné a dosud nepotvrzené informace.

Šrám na tváři

Deník s odvoláním na zdroje z protiteroristického útvaru keňské policie rovněž informoval, že na nairobském letišti zatkli 35letého britského občana somálského původu, který chtěl odletět letounem tureckých aerolinií. Muž na sebe upoutal pozornost šrámem na tváři, černými brýlemi na očích a podezřelým chováním.

Počet teroristů se původně odhadoval na 10 až 15, prezident Kenyatta se v úterý zmínil o 16 (pět mrtvých a 11 zadržených), ale v troskách mohou být těla dalších. Pokud jde o jejich státní příslušnost, média informovala, že ve vraždícím komandu byli i Američané a Britové.

Údajně mezi nimi byla i devětadvacetiletá Samantha Lewthwaiteová, islamistická fanatička s přezdívkou Bílá vdova, která v 18 letech konvertovala k islámu a za manžela si vzala sebevražedného atentátníka, který útočil 7. července 2005 v Londýně. To se ale zatím nepotvrdilo.