Arabské státy budou mít společnou vojenskou sílu, která bude sloužit k obraně a k zásahům proti teroristům.

Na víkendovém summitu v Egyptě se na tom dohodli představitelé Ligy arabských států (LAS). Podle agentury AP to v neděli oznámil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

LAS se také shodla na tom, že vojenský zásah muslimské koalice pod saúdskoarabským vedením v Jemenu bude pokračovat, dokud se šíitští povstalci nestáhnou nebo se nevzdají.

Myšlenku vytvořit společnou vojenskou sílu prosazuje především Egypt. Sísí v sobotu na vrcholné schůzce varoval před bezprecendentním ohrožením stability a identity arabských zemí, kterému podle něj státy čelí. Reagovat na bezpečnostní hrozby, mimo jiné i terorismus, by měla právě společná vojenská jednotka.

Vytvoření společné armádní síly nebude podle Reuters rychlou záležitostí. Jen vypracování jejího složení a vyřešení logistických problémů potrvá odhadem několik měsíců. Závěrečné komuniké uvádí, že LAS vyzvala ke "koordinaci úsilí a kroků směřujících k ustavení společných arabských jednotek", které budou schopné zasáhnout v konfliktních zemích, jakou je například Jemen.

LAS již nyní má společnou obrannou radu, která řeší otázky kolektivní obrany členských států. V minulosti se již uskutečnilo několik pokusů o zformování společné arabské armády, ty ale kvůli odlišným zájmům a názorům arabského světa zkrachovaly.

Podle egyptských vojenských bezpečnostních zdrojů by navrhovaná jednotka mohla čítat až 40 000 vojáků. Vůdčí roli by mohla mít Saúdská Arábie, přičemž velitelství společných sil by se nacházelo v Káhiře, případně v saúdskoarabské metropoli Rijádu, napsala agentura AP.

Saúdská Arábie již nyní stojí v čele koalice muslimských států, které tento týden zahájily letecké údery proti šíitským povstalcům v Jemenu.

Ti ohrožují režim jemenského prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, který se před postupem rebelů uchýlil nejdříve do jihojemenského Adenu a poté do Saúdské Arábie.