Při útoku na hotel a kavárnu v Burkině Faso přišlo o život 29 osob, převážně humanitárních pracovníků. Mezi mrtvými je podle dosavadních informací mimo jiné šest Kanaďanů, dva Francouzi, dva Švýcaři, jeden Nizozemec, jeden Portugalec, jeden Američan a čtyři členové ukrajinské rodiny včetně devítiletého dítěte. Novou bilanci zveřejnilo tamní ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, uvedla agentura AFP. Dalších třicet osob utrpělo zranění. Podle burkinafaského prezidenta bylo osvobozeno nejméně 150 rukojmích. 

Většina mrtvých jsou běloši, uvedl zdroj blízký vyšetřování krveprolití. Nejméně pět obětí pocházelo z Burkiny Faso. Policisté rovněž identifikovali těla tří útočníků, šlo o muže, všichni byli velmi mladí. "Nejstaršímu nebylo více než 26 let," uvedl ministr pro vnitřní bezpečnost. Pachatelé na místo činu přijeli automobily, které byly registrované v Nigeru.

K útoku se podle agentury AP na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM),  tedy stejná skupina, jaká loni v listopadu zaútočila na hotel v sousedním Mali a nechala za sebou 22 mrtvých.

Teroristé v pátek pozdě večer nejprve vtrhli do kavárny, kde bylo podle místní televize v tu dobu asi 100 lidí, a poté vnikli do hotelu, oblíbeného mezi západními diplomaty a podnikateli. Předtím před hotelem zapálili několik aut a motorek.

"Zrovna jsme otevřeli a uvnitř bylo několik zákazníků, když jsme uslyšeli výstřely," řekl agentuře Reuters číšník z blízké restaurace. Tři teroristé podle něj stříleli do vzduchu. Lidé začali utíkat. "Útočníci pak začali střílet v kavárně Cappuccino a zapálili ji," dodal. Podle jednoho ze svědků incidentu, kterého citovala lokální televize, teroristé s jedinou výjimkou stříleli výhradně po běloších.

Burkinafaský prezident Roch Marc Christian Kaboré označil útok za "zbabělý a ohavný" čin. Obdobně událost hodnotí francouzský prezident François Hollande.

Po několika hodinách příprav zahájily místní jednotky zásah, logisticky je při tom podpořili francouzští vojáci, kteří dorazili ze sousedního Mali. Akce, kterou komplikovala skutečnost, že teroristé nastražili v hotelu výbušniny, skončila v sobotu po 09:00 středoevropského času.

Zabiti byli tři teroristé, podle burkinafaských úřadů "jeden Arab" a "dva černí Afričané". Policisté pak podle agentur prohledali okolní hotely. V jednom z nich, hotelu Yibi, údajně zabili čtvrtého útočníka.

Burkinafaský prezident Kaboré zhruba dvě hodiny po skončení zásahu uvedl, že ze čtyř zabitých útočníků jsou dvě ženy, ambasador Thibault to ale na twitteru popřel. V souvislosti s atentátem byli zatčeni tři lidé, uvedla místní televize.

Mezi osvobozenými byl mimo jiné burkinafaský ministr veřejných služeb, práce a sociálního zabezpečení. České ministerstvo zahraničí podle své mluvčí Michaely Lagronové zatím nemá informace o tom, že by se na místě nacházeli nějací Češi, a ani to nepředpokládá, situaci prý ale bude sledovat. Splendid je oblíbený u západních turistů a pracovníků Organizace spojených národů.

K útoku se na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM). Uvedla to skupina SITE, která monitoruje islamistické struktury. Konkrétně má podle ní atentát na svědomí islamistické hnutí Murábitún, založené před několika lety obávaným alžírským radikálem Mochtárem Belmochtárem, o kterém se již několikrát spekulovalo, že je po smrti. Murábitún loni v prosinci oznámil, že se sloučil s AQIM.

Murábitún se přihlásil už k atentátu na hotel v maliském Bamaku loni v listopadu. Zahynulo tehdy 22 lidí.

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. Loni v září uskutečnila elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Země byla dosud teroristických útoků ušetřena.

Na severu země byl unesen australský lékař a jeho žena

V noci na sobotu byli na severu Burkiny Faso uneseni dva australští občané - lékař a jeho žena. Oznámil to burkinafaský ministr státní bezpečnosti. Není jasné, zda incident souvisí s nočním teroristickým útokem v centru metropole Ouagadougou.

Dvojice byla podle ministra unesena poblíž hranice s Mali. Další podrobnosti nejsou zatím známy. Není ani jasné, zda šlo o turisty nebo o osoby, které v Burkině Faso dlouhodoběji žily.

Podle extremistů ze sousedního Mali mají únos na svědomí radikálové z odnože teroristické sítě Al-Káida, která si říká Saharský emirát.

"Čtyři bojovníci Saharského emirátu mají ve svých rukou dva Australany, ženu a muže. Oba jsou naživu a brzy zveřejníme další detaily," citovala agentura AFP radikála z islamistické organizace Ansar Dine. Jaké je propojení mezi oběma organizacemi, není jasné.