Oběti nedávných nepokojů v africkém státě Burundi byly zřejmě pohřbeny do pěti hromadných hrobů. Oznámila to v pátek organizace Amnesty International (AI).

Vyvozuje to ze satelitních snímků a z výpovědí svědků. Jde zřejmě o oběti prosincových násilností. Příčinou nepokojů v Burundi je rozhodnutí prezidenta Pierra Nkurunzizy ucházet se o třetí mandát v řadě, což ústava nedovoluje.

Ve zprávě AI se konstatuje, že družicové snímky z konce prosince a začátku ledna potvrzují výpovědi svědků, podle nichž byly hromadné hroby vykopány 11. prosince, hned po nejkrvavějším dni burundských nepokojů.

Svědci popsali, jak policisté sváželi oběti z bujumburských čtvrtí na neznámá místa. K řádnému vyšetření událostí vyzval v lednu vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Řekl, že existují zprávy o zmizelých osobách, o tajných věznicích i hromadných hrobech. Burundská vláda ale tvrdí, že jsou to smyšlené informace, které šíří její odpůrci v exilu. Mluvčí vlády Philippe Nzobonariba řekl, že OSN dostane volnou ruku při vyšetřování těchto obvinění.

Ozbrojenci 11. prosince napadli tři vojenské objekty a následujícího dne se našlo v různých čtvrtích hlavního města 28 mrtvých. Někteří z nich měli svázané ruce za zády.

Nkurunzizaovo dubnové oznámení, že se bude ucházet potřetí o funkci prezidenta, vyvolalo protesty a v květnu také nezdařený puč. Od té doby se utkávají často se zbraněmi v ruce prezidentovi stoupenci a oponenti.

Nkurunziza byl v červencových volbách znovu zvolen, avšak opozice hlasování bojkotovala. Od dubna při násilnostech zahynulo podle OSN na 400 osob a přes 20 tisíc Burunďanů odešlo do exilu.

V pátek ministerstvo vnitra oznámilo, že bylo v Bujumbuře zatčeno 17 osob, mezi nimiž jsou dva zahraničí novináři. Podle ministerstva se žurnalisté nacházeli ve společnosti "ozbrojených zločinců". Jeden z novinářů je britský fotograf, druhý Francouz a mají platnou akreditaci.