Téměř 385 milionů děti žije na světě v extrémní chudobě. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnil Dětský fond OSN (UNICEF). Nejvíc se to týká dětí v subsaharské Africe a v jižní Asii, kde smutný žebříček vede Indie. Informovala o tom agentura AP.

Chudoba hrozí každému sedmému seniorovi nad 65 let, který žije sám, zjistili statistici - čtěte ZDE

V roce 2013 žilo podle zprávy 19,5 procenta dětí v rozvojových zemích v domácnostech, které mají k dispozici jen asi 46 korun na osobu a den. Dospělí žijící v rozvojových zemích jsou podle UNICEF extrémní chudobou ohroženi o více než polovinu méně často než právě děti. Hrozí 9,2 procenta dospělých.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Nejen že jsou děti více ohroženy extrémní chudobou, její důsledky jsou pro ně navíc ještě mnohem škodlivější," uvedl šéf UNICEF Anthony Lake. Chudoba má podle něj přímý vliv na duševní a fyzický rozvoj dětí.

Zprávu o extrémní chudobě, tedy nejkritičtějším stádiu chudoby, kdy lidé nemají přístup k základním potřebám, jako jsou jídlo, voda, přístřeší či zdravotní péče, sestavil UNICEF na základě dat z 89 států světa, které představují 83 procent populace rozvojových zemí. Fond na studii spolupracoval se Světovou bankou.