Americké ministerstvo obrany představilo úsporný rozpočet pro fiskální rok 2014, který předpokládá uzavření některých základen, ukončení některých programů a pomalejší růst mezd.

Pentagon mimo jiné oznámil, že v příštích pěti letech hodlá propustit až 50 000 ze svých téměř 800 000 civilních zaměstnanců. Rozpočet počítá s výdaji 526,6 miliardy dolarů (zhruba 10,5 bilionu Kč), což představuje přibližně desetiprocentní pokles oproti původním plánům Pentagonu.

Rozpočet nicméně o více než 50 miliard dolarů přesahuje limit stanovený zákonem, což podle Reuters znamená, že ministerstvo čeká další rok finanční nejistoty. Vojenské výdaje by se totiž pro státní pokladnu mohly podobně jako letos stát zdrojem dodatečných úspor.

Nový ministr obrany Chuck Hagel již dříve upozornil, že snaha šetřit neznamená, že do budoucna bude nějak zpochybněna úloha Spojených států ve světě. Jeho náměstek Ashton Carter poznamenal, že USA budou nadále vynakládat na obranu více než dalších 16 největších armád světa dohromady. Rozpočet podle Hagela zahrnuje zvýšené investice do některých důležitých oblastí, jako jsou například kybernetické aktivity.

Rozpočet Pentagonu je součástí rozpočtového plánu, který dnes americký prezident Barack Obama předložil Kongresu. Prezidentův návrh má velmi malou šanci na přijetí a je považován spíše za nástroj pro další vyjednávání s republikány.

Agentura Reuters upozornila, že navrhované uzavření některých vojenských základen je politicky nepopulárním krokem kvůli negativním dopadům na místní ekonomiku a vysokým jednorázovým nákladům. Podle dřívějších odhadů je ale až pětina infrastruktury Pentagonu nadbytečná.

Hagel uvedl, že rozpočet zahrnuje 2,4 miliardy dolarů na zahájení dlouhodobého procesu uzavírání základen a omezování infrastruktury, který by měl začít v roce 2015. Tento krok ovšem ještě musí schválit Kongres, který loni podobný požadavek odmítl.