Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nasazuje bezpilotní letadla do sledovacích akcí na území Spojených států. Řekl to ve středu ředitel FBI Robert Mueller. Znovu tím podle agentury Reuters vyostřil aktuální debatu na téma soukromí obyvatel versus sledovací praktiky policie a tajných služeb.

Kvůli aféře kolem tajného programu sledování telefonní a internetové komunikace Prism se dostal prezident Barack Obama pod palbu kritiky zvláště republikánské opozice. Republikánští senátoři také ve středu během dotazování Muellera k přiznání o nasazení dronů přivedli.

"Ano...velmi, velmi minimálním způsobem a velice zřídka," odpověděl ředitel FBI na dotaz, zda úřad používá na území USA bezpilotní letadla.

FBI později vydala k tomuto citlivému tématu prohlášení, podle něhož byly drony dosud používány pouze ke sledování statických subjektů, které mělo předejít případnému riziku pro agenty. FBI přiznala, že je použila například ke sledování Jimmyho Lee Dykese, který letos v Alabamě držel coby rukojmí v podzemním úkrytu malého chlapce, kterého unesl ze školního autobusu.

Prezident Obama v květnu hájil nasazení bezpilotních letadel při likvidaci teroristů, prohlásil však, že Washington nikdy nenasadí ozbrojené drony na americké půdě.

Senátoři obou politických stran po Muellerově přiznání používání bezpilotních letadel kritizovali jako další hrozbu pro soukromí Američanů.

"Největší hrozbou pro soukromí Američanů je dron a jeho používání, a velmi málo omezení, která (v této oblasti) dnes fungují," prohlásila demokratická senátorka a šéfka zpravodajského výboru Dianne Feinsteinová.