Americký Kongres ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ) schválil kompromisní zákon, který navyšuje dluhový strop USA a obnovuje financování federální vlády.

Nejprve kompromisní zákon o vládních financích a o navýšení dluhového stropu schválil ve středu pozdě večer místního času (v noci na dnešek) Senát a krátce poté i Sněmovna reprezentantů. Zákon poté zamířil k prezidentu Baracku Obamovi, který ho dnes podle Bílého domu podepsal, čímž formálně ukončil nouzové fungování vlády.

Skončilo tak prozatím období, kdy celá řada vládních úřadů, ale také vládou spravovaných památek neměla peníze na provoz a výplaty zaměstnanců. Bílý dům nařídil zaměstnancům federální vlády, aby se dnes vrátili do práce.

Takzvaný shutdown, kdy federální vláda kvůli politickému patu zůstala 16 dní bez financí, stál podle ratingové společnosti Standard & Poor's americké hospodářství 24 miliard dolarů (455 miliard korun).

Na blížící se dohodu navíc pozitivně zareagovaly akciové trhy. Od amerického středečního rána (tamního času) rostly. Po oznámení dohody posílily hlavní indexy amerických akcií o víc než procento a rostl i kurz amerického dolaru.

Likvidní nejméně do února

Obama kompromis zákonodárců ocenil. V projevu po hlasování vyjádřil přesvědčení, že budoucí spory nebude Kongres řešit v "hodině jedenácté". Reagoval tak na skutečnost, že dohoda vznikla jen několik hodin před tím, než by se Spojené státy ocitly před hrozbou platební neschopnosti.

Detaily "dealu" zveřejnila agentura Bloomberg. Podle dostupných informací nový dluhový strop, tedy limit peněz, které si Spojené státy mohou prostřednictvím státních dluhopisů půjčovat, umožní vládě financovat pohledávky nejméně do 7. února 2014.

Americká federální vláda bude mít peníze na financování své běžné činnosti do 15. ledna 2014, čímž se po 16 dnech vymaní z takzvaného nouzového režimu.

Trhy si oddechly

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová v prohlášení ocenila kompromisní dohodu v Kongresu, zároveň ale vyzvala Spojené státy k další práci na rozpočtu.

"Bude nezbytné rozptýlit nejistotu obklopující fiskální politiku tím, že se dluhový strop navýší dlouhodoběji," uvedla Lagardeová.

Prezident Světové banky Jim Yong Kim uvedl, že "světová ekonomika se vyhnula potenciální katastrofě". "Doufáme, že politici ve svých zemích se budou nadále zaměřovat na podporu růstu, pracovních míst a na příležitosti pro všechny," uvedl šéf banky v prohlášení po dosažení kompromisu ve Washingtonu.

Tokijská burza reagovala na vývoj v USA s ulehčením. Americký ministr financí Jacob Lew prohlásil, že důvěra ve Spojené státy zůstala zachována a že Amerika bude díky dohodě nadále plnit své závazky.

Speciální komise projedná oddlužení

Obamův podpis znamená, že nouzový provoz americké vlády skončil. Do práce se tak dnes vrátí statisíce federálních zaměstnanců, kteří od počátku října byli na nucené a neplacené dovolené. Pro turisty se opět otevřou státní parky, muzea a další památky pod federální správou.

Máme opět otevřeno, tweetuje Yosemitský národní park.

Kompromisní zákon prošel ve stočlenném Senátu hladce, ruku pro něj zvedlo 81 senátorů. To znamená, že ho podpořila i řada republikánů, neboť demokraté se v horní komoře Kongresu opírají o většinu v podobě 52 křesel.

Obama v projevu řekl, že nadcházející jednání nebudou lehká, ale že je připraven o řešení diskutovat s kýmkoli. Dohoda totiž podle DPA počítá s tím, že komise se zástupci republikánů a demokratů v polovině prosince předloží návrhy dlouhodobé strategie, jak snížit zadlužení země.

Dohoda mezi republikány a demokraty, kterou nyní Senát schválil, má dočasně odvrátit hrozbu neschopnosti americké vlády splácet dluhy. Pokud by Washington kvůli politickému patu nebyl schopen dostát svým finančním závazkům, mělo by to značný dopad na americkou i světovou ekonomiku.

Dluhový strop USA v současné době činí 16,7 bilionu dolarů (asi 318 bilionů Kč) a Kongres jej naposledy zvýšil v srpnu 2011. Vláda již několik měsíců využívá mimořádná opatření, aby se pod tímto limitem udržela.

Pokud by Kongres dohodu odmítl, vyčerpala by dnes vláda všechny možnosti, jak zůstat pod dluhovým stropem.

Republikáni na rozpočtový pat politicky doplatí

Krajně pravicová frakce Republikánů ve sněmovně nakonec nedala dohromady dost hlasů, aby prosadila aspoň vlastní plány na ukončení krize.

Republikánský šéf dolní komory Kongresu John Boehner zdůraznil, že republikáni nemíní vzdát boj proti reformě, která má přinést zdravotní pojištění desítkám milionů nepojištěných Američanů. Schválil ji Kongres a potvrdil nejvyšší soud, ale podle republikánů je příliš nákladná a nutí Američany kupovat si pojištění, i když je nechtějí.

Při řešení krize také poslanci brali v úvahu kongresové volby příští rok; podle průzkumů na politický pat doplatili republikáni. "Pro republikánskou značku to byly velmi špatné dva týdny," řekl republikánský senátor Lindsey Graham.

"Tento kompromis je k smíchu ve srovnání s tím, čeho jsme mohli dosáhnout, kdybychom zvolili rozumnější přístup," dodal. "Pokud budeme pokračovat po této cestě, tak Republikánskou stranu opravdu dlouhodobě poškodíme," řekl.