Místo aby objížděl velké politické mítinky jako v době svého prvního zvolení do úřadu, zůstává americký prezident Barack Obama před nadcházejícími kongresovými volbami v ústraní.

Týden před posledními důležitými volbami své prezidentské kariéry se věnuje shánění peněz pro svou Demokratickou stranu, jejíž členové se s nepopulárním prezidentem na veřejnosti nechtějí ukazovat, uvedla agentura Reuters.

Desítky velkých mítinků demokratických kandidátů ve sněmovních a senátních volbách ve státech, kde je situace podle průzkumů vyrovnaná, mají jedno společné – politici si dávají dobrý pozor, aby se po jejich boku neobjevil šéf Bílého domu. Důvod je prostý, Obamova popularita je pod 40 procenty, čímž se ocitá na dlouhodobém minimu.

Veřejnost má podle analytiků navzdory uspokojivým výsledkům americké ekonomiky obavy z budoucího vývoje hospodářství, Obamovi navíc nepřidávají na oblibě problémy stíhaná zdravotnická reforma, stále neprosazený imigrační zákon či podle mnohých málo důrazná reakce na nové islamistické hrozby.

Zvláště kandidáti do Senátu, kde republikáni usilují o šest nových křesel, která by jim vedle dolní komory Kongresu umožnila ovládnout i tu horní, jsou v tomto ohledu velmi ostražití.

"Pokaždé, když se demokraté snaží od Obamy distancovat, připomínáme voličům, že kampaně platí Obama díky svému shánění příspěvků a že kandidáti podporovali jeho politiku v každé chvíli," popsala strategii republikánů, kteří naopak prezidentovu souvislost s demokratickými politiky zdůrazňují, mluvčí strany Kirsten Kukowská.

VIP večírky

Obama tak místo mítinků s desetitisícovkami účastníků obchází VIP dárcovské večírky, kde shání peníze pro své stranické kolegy. Podle Reuters jej tato činnost zavedla na soukromé akce do luxusních bytů v New Yorku, společenských sálů washingtonských hotelů či židovské čtvrti města Baltimore.

V domě herečky Gwyneth Paltrowové v Los Angeles se za večeři s účastí Obamy platilo 15 tisíc dolarů (přes 320 tisíc korun) do demokratické kampaně, v newyorském domě finančníka Marka Galloglyho i přes 32 tisíc dolarů jen jako vstupné na večírek.

Šéf Bílého domu letos v rámci shánění financí navštívil podle Reuters šest desítek akcí a pomohl pro stranu obstarat miliony dolarů.

Není rozhodně prvním prezidentem, který se během svého druhého období kvůli poklesu popularity musí spokojit s podobně veřejnosti skrytou rolí. V téže pozici byl před osmi lety jeho předchůdce v úřadě George Bush mladší, jehož republikáni nezvali na své mítinky, neboť ležel veřejnosti v žaludku zejména kvůli nepodařené válce v Iráku.