Uchazeč o republikánskou nominaci pro americké prezidentské volby Ben Carson v pátek ohlásil konec své kampaně. Někdejší neurochirurg dosud nezvítězil v žádném státě a byl mezi pěti republikánskými soupeři na posledním místě.

"Mnoho lidí mne má rádo, ale prostě mne nebudou volit," řekl Carson podle agentury Reuters v projevu na konferenci konzervativní strany.

Politik už ve středu naznačil, že v boji o Bílý dům nebude pokračovat, když řekl, že ve své kampani nevidí cestu vpřed. Ve čtvrtek se v Detroitu nezúčastnil v pořadí jedenácté debaty uchazečů o republikánskou prezidentskou nominaci.

Carson ještě loni v prvních průzkumech veřejného mínění patřil krátce k favoritům stranického klání, jeho naděje ale rychle slábly.

Volby pokračují

Klání o demokratickou a republikánskou prezidentskou nominaci v sobotu pokračuje v dalších pěti státech. Zatímco demokratka Hillary Clintonová a její rival Bernie Sanders se utkají v Kansasu, Louisianě a Nebrasce, republikány čeká souboj v Kansasu, Kentucky, Louisianě a Maine.

Mezi republikány zůstává favoritem sobotního hlasování Donald Trump, kterému dávají průzkumy veřejného mínění největší naděje na vítězství. Vyrovnaný souboj by ale podle jedné ze sondáží mohl svést v Arkansasu se svým konzervativním rivalem Tedem Cruzem. Naopak hladce by realitní magnát mohl vyhrát v Louisianě, kde má v popularitě náskok až dvaceti procentních bodů.

Marco Rubio, který je dalším z vážných kandidátů na republikánskou nominaci, zůstává pod tlakem. Pro nominaci je třeba nejméně 1237 delegátů, Rubio jich ale zatím má 110. V počtu delegátů vede Trump s 329 delegáty, druhý je Cruz s 231 delegáty.

U demokratů by si v sobotu podle průzkumů měla nejlépe vést Clintonová. V Louisianě podle Magellan Strategies porazí Sanderse o téměř padesát procentních bodů, o drtivém vítězství v tomto státě hovoří i další sondáže.