Předpokládaný republikánský kandidát na úřad prezidenta Spojených států Donald Trump předstihl v průzkumech svou demokratickou rivalku Hillary Clintonovou na Floridě a v Pensylvánii. V Ohiu jsou jejich síly vyrovnané. Ukázal to aktuální průzkum společnosti Quinnipiac, jehož výsledky přinesla agentura Reuters.

Všechny tři státy patří mezi ty, které nejsou jednoznačně vyhraněny pro konkrétní stranu, a výsledky v nich mohou rozhodnout o celkovém vítězi voleb.

Na Floridě ztratila Clintonová za poslední měsíc náskok osmi procentních bodů a nyní by ji podpořilo jen 39 procent voličů, zatímco Trumpa 42 procent. V Pensylvánii Trumpa podle průzkumů podporuje 43 procent voličů, zatímco Clintonovou 41 procent. V Ohiu se za oba kandidáty staví shodně 41 procent Američanů.

Clintonová podle analytiků Quinnipiac ztratila u voličů v hodnocení čestnosti a morálních standardů. Uškodila jí totiž aféra s využíváním soukromého e-mailu pro pracovní účely, když byla ministryní zahraničí.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sice došel k závěru, že Clintonová nespáchala zločin, ministerstvo zahraničí ale záležitost dál interně vyšetřuje a mohlo by sáhnout až k odebrání bezpečnostní prověrky Clintonové.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Clintonová tvrdí, že si nebyla vědoma, že ze soukromého e-mailu posílá či přijímá utajované informace. Republikáni však aféru hojně využívají v prezidentské kampani k útokům na demokratickou političku.

Celostátní průzkum společnosti Ipsos z tohoto týdne ukázal, že v rámci celých Spojených států vede Clintonová nad Trumpem o 13 procentních bodů. Celostátní podpora však nemusí být pro výsledek voleb rozhodující, jak ukázalo klání v roce 2000 mezi Georgem Bushem mladším a Alem Gorem. Gore tehdy sice celostátně získal více hlasů, neuspěl ale v klíčových státech, a proto se prezidentem stal Bush.