Při střelbě ve městě Baton Rouge na jihovýchodě USA zahynuli nejméně tři policisté a nejméně tři další utrpěli zranění, uvedly podle agentury AP místní úřady. Podle mluvčího místního šerifa je mrtvý také zřejmě jediný podezřelý. 

V oblasti se nyní podle něj žádný jiný aktivní střelec nepohybuje. Informace, že by mohly být na útěku další dva střelci, se tak nepotvrdily. Útočník byl identifikován jako Gavin Long, uvedla televize CBS News s tím, že pachatel byl černé pleti.  Podle agentury Reuters byl Long v minulosti příslušník námořní pěchoty. Motiv činu zatím není znám.

Policie za pomoci speciálního robota zjišťovala, zda se v místě činu nenacházely výbušniny. Na místě operovali rovněž agenti FBI. Případ se odehrál ráno, krátce před devátou hodinou místního času, zhruba jeden kilometr od policejního ústředí u čerpací stanice na louisianské dálnici Airline Highway. Policie podle zdroje CNN obdržela hlášení o "podezřelé osobě", která kráčí po dálnici s útočnou puškou. Když policie přijela na místo, muž začal střílet.

Starosta města Kip Holden řekl televizi NBC, že při incidentu, který mohl být přepadením ze zálohy, utrpěli zranění nejméně čtyři lidé. Občany vybídl, aby zatím nevycházeli na ulici, uvedl místní list The Advocate.

Policie ulice mezi policejním velitelstvím a dálnicí uzavřela. Na místě se nacházelo více než deset policejních vozů a nad ním přelétával vrtulník.

"Je to nepopsatelný a neospravedlnitelný útok na nás všechny v době, kdy je třeba jednoty a hojení," prohlásil podle webu CNN guvernér Louisiany John Bel Edwards. Guvernér také zamířil do nemocnice, kam byli zranění policisté převezeni. Jeden z nich je podle mluvčí zdravotnického zařízení v kritickém stavu, stav dalšího je uspokojivý a třetí není v ohrožení života.

O střelbě v Baton Rouge byl informován americký prezident Barack Obama, který se po obdobných incidentech z poslední doby snažil zmírnit napětí a velkou část tohoto týdne věnoval snahám o obnovení důvěry mezi policií a komunitami, kterým mají pomáhat. Bílý dům rovněž uvedl, že je s úřady v Baton Rouge v kontaktu, a nabídl jim veškerou nezbytnou podporu. Obama útok co nejostřeji odsoudil. Útoky na strážce pořádku jsou činy zbabělců a nelze je nijak ospravedlnit, řekl.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Také demokratická kandidátka na post prezidenta USA Hillary Clintonová útok označila za neospravedlnitelný. "Útok na policisty v Baton Rouge je útokem na nás všechny," dodala. Její republikánský rival Donald Trump svalil vinu za dnešní střelbu na "nedostatek vedení" v zemi a zopakoval svoje volání po "právu a pořádku".

Policie v louisianské metropoli na začátku července za nejasných okolností zastřelila černocha Altona Sterlinga. Jeho smrt vyvolala po celých Spojených státech protesty proti chování policie vůči černochům. Střelec v Dallasu poté během tamního protestu proti událostem v Baton Rouge zastřelil pět policistů.

Policisté Sterlinga kontrolovali na základě anonymního udání, že vyhrožoval střelnou zbraní. Policisté tvrdí, že odmítal spolupracovat a že se při následné vzájemné potyčce natahoval pro zbraň, kterou u sebe měl. Zákrok včetně střelby natočilo několik svědků na mobilní telefony. Případ prošetřuje mimo jiné ministerstvo spravedlnosti.

Syn zastřeleného Sterlinga tento týden vyzval účastníky demonstrací proti policejnímu chování, aby se vyvarovali veškerého násilí.