Guvernér státu Indiana Mike Pence ve středu na republikánském sjezdu v Clevelandu oficiálně přijal nominaci na viceprezidenta USA. Prezidentského kandidáta Donalda Trumpa označil za osobitého člověka nezávislého ducha, který se nikdy nevzdá.

Pence, muž s ultrakonzervativními názory, kterého americká veřejnost příliš nezná, si prý nikdy nemyslel, že by mohl hovořit z tribuny nominační konference. Zažertoval, že "charismatický Trump" si ho nejspíš vybral proto, aby dosáhl rovnováhy.

Značnou část projevu věnoval indianský guvernér vyprávění svého životního příběhu. Trumpa opakovaně chválil, mimo jiné i za to, že "v byznysu dosáhl všeho, a přitom se nikdy neobrátil zády k americkým pracujícím".

Přestože se Pence zavázal, že se neuchýlí k negativní kampani, protikandidátku demokratů Hillary Clintonovou tvrdě kritizoval. Demokraté jdou do voleb s "vyčpělým programem", řekl viceprezidentský kandidát a předpověděl, že Clintonová se nikdy prezidentkou nestane.

Pravděpodobná demokratická kandidátka na prezidentský úřad Hillary Clintonová zúžila výběr viceprezidentských kandidátů na tři politiky a definitivní jméno možná oznámí už tento týden. Oznámila to ve čtvrtek agentura AP. Příští týden se ve Filadelfii uskuteční nominační sjezd demokratů, na němž by kandidatura Clintonové měla být potvrzena.

Taktika republikánů je kritizování Clintonové

Delegáti nominačního sjezdu amerických republikánů nepolevují ve zdrcující kritice pravděpodobné protikandidátky Hillary Clintonové, místo aby vyzdvihovali vůdcovské kvality svého kandidáta Donalda Trumpa. Shodují se na tom američtí komentátoři. Zatímco osobnost newyorského miliardáře je pro mnohé z nich stále obtížně stravitelná, v odporu proti bývalé první dámě se dokážou semknout.

Al Baldasaro, delegát ze státu New Hampshire, označil Clintonovou za "odpad" a vyzval k její popravě za údajně nezvládnutý incident v libyjském Benghází, který v roce 2012 stál život několika Američanů. "Měla by být postavena před popravčí četu a zastřelena," konstatoval. Jeho výroky nyní prověřuje americká tajná služba, která se stará o bezpečnost hlavy státu a dalších významných činitelů včetně kandidátů na prezidentský úřad.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Trumpův nominační soupeř Chris Christie uspořádal na sjezdu okázale zinscenovaný "tribunál" s Clintonovou a sál přitom souhlasně skandoval "zavřít, zavřít".

Šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort se dokonce rozhodl obvinit Clintonovou z odpovědnosti za skandál kolem opsání částí projevu Michelle Obamové do řeči Trumpovy ženy Melanie. "Pro lidi, kteří se snaží znevážit tento projev a tvrdit, že tam je něco, co tam není, je to zase o politice," konstatoval.

Nejvášnivější útok proti Clintonové podnikl bývalý prezidentský kandidát Ben Carson, podle něhož prý Clintonová vzhlíží s obdivem k americkému aktivistovi Saulu Alinském, který "uznává Lucifera". Clintonová na vysoké škole psala o Alinském seminární práci. "Má se takový člověk stát prezidentem? Zamyslete se nad tím," vzkázal Carson národu.

Podle agentury Reuters mohou být útoky proti Clintonové vhodnou taktikou republikánů. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že oba prezidentské kandidáty, jak Trumpa, tak Clintonovou, vnímá mnoho amerických voličů negativně. Tři čtvrtiny z nich jsou odhodlány jít k volbám jen proto, aby znemožnily zvolení protikandidáta.