Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump ve svém projevu uvedl, že pokud se stane prezidentem, žádný nelegální migrant v zemi nebude moci získat právní status nebo občanství, bude se muset vrátit do země svého původu a požádat o opětovný vstup. Trump učinil z nelegální migrace hlavní bod svého tažení do Bílého domu, napsala agentura Reuters.

Trump rovněž slíbil zavést "ideologickou certifikaci" potenciálních imigrantů, která by zahrnovala otázky ohledně vraždy ze cti, postavení žen, gayů a o radikálním islámu. V případě zvolení prezidentem chce Trump také nechat vypracovat seznam zemí, z nichž přistěhovalectví pozastaví. Sýrie a Libye budou na předních příčkách seznamu, uvedl.

Trump ve svém téměř hodinovém projevu prakticky nezměnil svoji pozici, která je jádrem jeho prezidentské kampaně, upozornila agentura AP. Potvrdil svůj tvrdý postoj vůči nelegálním migrantům, když se v poslední době zdálo, že svůj postoj zmírnil. Upozornil, že USA vítají migranty, ale ti musí přijít do země legálně a být řádně prověřeni.

Trump se několik hodin před svým projevem nečekaně setkal s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem. Při setkání potvrdil, že pokud se stane americkým prezidentem, chce, aby na hranicích s Mexikem stála zeď, která bude "USA chránit před nelegální migrací a kriminalitou". Ve svém projevu nyní potvrdil, že chce, aby zeď plně zaplatilo Mexiko, které to však odmítá. "Ještě to neví, ale zaplatí," prohlásil.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Na společné tiskové konferenci po jednání s Peňou Nietem přitom Trump uvedl, že spolu o tom, kdo za zeď bude nakonec platit, nejednali. Mexická hlava státu se k záležitosti přímo na konferenci nevyjádřila, později ale na Twitteru uvedla, že Trumpovi hned na počátku jednání jasně řekl, "že Mexiko za tu zeď platit nebude".

Ačkoliv po jednání Peňa Nieto označil rozhovor s Trumpem za "konstruktivní", v následném televizním rozhovoru řekl, že republikánský prezidentský kandidát není sice pro Mexiko hrozbou, ale některé jeho návrhy rozhodně ano.

Peňa Nieto, který jej v minulosti přirovnal k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, ve středu uvedl, že mexická vláda chce dobré vztahy s americkým prezidentem, ať jím bude kdokoliv. Trumpovi na druhou stranu připomněl, že všichni Mexičané si zaslouží jeho respekt.

Během mexického setkání prohlásil, že jeho firmy zaměstnávají mnoho Mexičanů a že prosperující Mexiko je v nejlepším zájmu Spojených států. Obě země by podle něho měly společně bojovat proti drogovým kartelům, které ohrožují bezpečnost na obou stranách hranice. Zmínil rovněž nutnost aktualizovat severoamerickou obchodní dohodu NAFTA, která je podle něho zaostalá a přináší více Mexiku než USA.

Mexický prezident pozval na schůzku Trumpa, stejně jako jeho demokratickou sokyni Hillary Clintonovou, která se k pozvánce zatím nevyjádřila. Trumpova návštěva však vyvolala prudce negativní reakce od části veřejnosti i politiků, včetně bývalých prezidentů Felipeho Calderóna či Vicenteho Foxe, podle nichž Peňa Nieto neměl muže s otevřeně nepřátelskými postoji do země zvát. Mnohým vadí, že se Trump nikdy neomluvil za to, že Mexičany během kampaně před primárkami označil za násilníky a zločince.