Demokratická kandidátka na úřad amerického prezidenta Hillary Clintonová se vyhnula přímé kritice velkých společností z Wall Street, když analyzovala příčiny finanční krize během série placených projevů pro banku Goldman Sachs z roku 2013. Vyplývá to podle agentury AP z dalších materiálů, které v sobotu zveřejnil server Wikileaks.

Server Wikileaks postupně publikuje informace uniklé z e-mailů šéfa kampaně Clintonové Johna Podesty. Tým Clintonové jejich autentičnost odmítl potvrdit či vyvrátit. Únik Podestových e-mailů je dalším z útoků na demokratickou prezidentskou kampaň, za níž podle pátečního obvinění amerických úřadů stojí Rusko.

Nově zveřejněné dokumenty neobsahují podle AP žádné šokující informace, které by svědčily o propojení Clintonové s bankovním světem díky finančním příspěvkům od bankovního sektoru, jak v průběhu jarních demokratických primárek naznačil sok Clintonové Bernie Sanders.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Její umírněnost v projevech ale pravděpodobně připomene liberálům v demokratické straně jejich obavy, že Clintonová má příliš blízko k bankám na Wall Street a nebude v případě zvolení dostatečně efektivně kontrolovat jejich případné excesy.

Nelze očekávat, že by rozzlobení demokratičtí voliči ve větším počtu hlasovali pro republikánského kandidáta Donalda Trumpa, který se potýká s podstatně větším skandálem ohledně sexuálního obtěžování žen. 

V sobotu se přihlásila již devátá žena, která řekla, že se ji Trump pokoušel proti její vůli políbit na ústa při oslavách Dne matek ve svém sídle na Floridě. Newyorský miliardář veškerá podobná obvinění vytrvale odmítá a výpovědi údajných obětí označuje za cílenou kampaň volebního štábu své soupeřky Hillary Clintonové.

Stratégové Demokratické strany se ale obávají, že zklamání nad Clintonovou by mohlo poznamenat volební účast 8. listopadu mezi liberály a mladými voliči, napsala agentura Reuters.