Přijďte na vítěznou party Donalda Trumpa, zve volební štáb republikánského kandidáta na takzvanou volební noc, kde bude Trump sledovat výsledky voleb. Trump si nepřipouští, že by mohl prohrát. Tedy ne v čestném souboji: "V Pensylvánii můžeme prohrát, jedině pokud budou dál pokračovat podvody," řekl Trump o hlasování v jednom z nejdůležitějších států těchto voleb.

A několikrát odmítl říct, že v případě své prohry výsledek uzná. To je v moderní americké historii bezprecedentní postoj.

Američané, kteří Trumpa volí, s jeho obviněními souhlasí: 84 procent z nich si myslí, že volby skutečně mohou být zfalšovány.

Příkladem je Kathleen Neringová, žena s vysokoškolským vzděláním, která bydlí na bohatém předměstí Washingtonu: "Věřím, že Trump vyhraje. Trochu nervózní jsem jen z toho, aby nedošlo k volebním podvodům."

A vypráví o historkách, které zná z médií: v některých státech, hlavně v Pensylvánii, prý pro demokraty hlasují lidé, kteří jsou dávno mrtví, do volebních místností chodí imigranti bez volebního práva, černí Američané na předměstích Filadelfie a dalších měst hlasují několikrát.

Trump nebo jeho příznivec Rudy Giuliani, bývalý starosta New Yorku, tato obvinění v posledních týdnech před hlasováním šíří skoro denně. Amerika se proto ptá, co se stane, pokud Trump prohraje: skutečně svou porážku neuzná a způsobí tak možná největší ústavní krizi v americké historii minimálně od občanské války?

Profesor politologie Michael Hagen z Temple University ve Filadelfii upozorňuje, že letošní předvolební kampaň patří k těm nejvyhrocenějším. "Doufám, že pokud po volbách dojde k protestům, budou poklidné. Bojím se ale, že riziko násilností je největší za posledních 150 let," řekl HN.

Trump a jeho příznivci na Pensylvánii, a konkrétně na její hlavní město Filadelfii, poukazují hlavně kvůli posledním volbám v roce 2012. Republikánský kandidát Mitt Romney tehdy v 59 z více než 1600 okrsků tohoto města nezískal ani jeden hlas. A to je podle republikánů podezřelé. Demokraté namítají, že je to úplně přirozené: zmiňované okrsky jsou téměř kompletně černošské a černí Američané masově hlasovali pro Baracka Obamu.

Republikánská strana ve Filadelfii následně provedla kontrolu hlasů ve zmiňovaných okrscích a žádné podvody nenašla. Nehledě na to, že Obama naopak proti Romneymu nezískal jediný hlas v řadě okrsků v hluboce konzervativním státě Utah.

Dochází tedy v Americe skutečně k falšování voleb? Velmi ojedinělé případy existují. Justin Levitt, profesor z Loyola Law School, prozkoumal více než miliardu hlasů odevzdaných v letech 2000–2014. Zfalšovaných jich podle něj bylo jen 31.

Letos přibudou další případy: vůbec první osobou zatčenou kvůli falšování voleb je jistá Terri Roteová. Ve státě Iowa hlasovala dvakrát: pro Donalda Trumpa.